Okuma süresi: 3 dakika

Sanatçı Zaria Forman yıllardır, iklim değişikliğinden etkilenen alanların görsel kayıtlarını tutmak adına çevresel tehlike altındaki bölgeleri geziyor. Daha sonra gezdiği yerlerdeki büyüleyici manzaraların nefes kesici, geniş ölçekli pastel çizimlerini yaratıyor.

Kuzey buzullarından -alçak yerleri su altında bırakma tehlikesi ile karşı karşıya bırakan- yükselen deniz seviyelerine kadar kaydını aldığı bütün manzaraların resmini çiziyor. Zaria Forman, sadece tükenmiş alanlara odaklanmak yerine dünyanın şimdiki hâlini olduğu gibi kaydediyor ve daha doğa dostu yaklaşımların bir şekilde yayılmasını umuyor.

Yaptığı açıklamalarda, bilim insanlarının sunduğu istatistikleri ele alıp uyarılarını göz önünde bulundurarak daha erişilebilir bir ortama ulaşmayı hedefliyor. Bu çabasının insanların hayatında çok büyük olmasa da bir etki yaratmasını umut ediyor; çoğu zaman klimalarını çalıştırmamak ya da musluğu gereksiz açık bırakmamak gibi.

Elde edilen gelirin bir kısmı 350.org’a kullanılıyor

Forman bu amaçla, Grönland, Svalbard ve Maldivler’e seyahat etti. Gittiği yerlerdeki aklına not ettiği güçlü görselleri büyük boyutlardaki kanvaslara resmetti. Bu görsellerin satışından elde edilen gelirin bir kısmını 350.org adlı organizasyona destek amaçlı kullanıyor. İklim değişikliği konusuna verilen önemi arttırmayı amaçlayan 350.org, bunun için gerekli, ekolojik olarak güvenli eylemlerin gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Forman bir e-postasında, National Geographic‘in araştırma gemisi ile Güney Georgia, Falkland Adaları ve Antarktik yarımadasına düzenlenecek olan bir yolculuğa katılacağını ve bunu 5 haftalık bir sanat deneyimi olarak gördüğünü belirtti. Niyetinin, Antarktik manzarasını ve parçalı olarak eriyen buzulları tanımlayabileceği görüntüler elde etmek olduğunu, böylece resimlerinde esinlenebileceği hammaddeleri temin edebileceğini ve böylece iklim değişiminin kuzeyde ve güneyde nasıl seyrettiğinin resimli belgeselini oluşturabileceğini de ilave etti.Zaria-Forman-iklim-1

Grönland
Grönland
Grönland
Grönland
Maldivler
Maldivler
Maldivler
Maldivler
Svalbard
Svalbard
Lemaire Kanalı, Antartika
Lemaire Kanalı, Antarktika
Deception Adaları, Antartika
Deception Adaları, Antarktika

Bu yaratımların bir düzine kadarını SLIP adı altındaki sergide görmek mümkün olacak. Seyahatlerinden ilham aldığı çalışmalarının arasında, sanatçının Hawaii kıyılarını ve Antarktika buzullarını resmettiği eserleri de bu sergide olacak. Antarktika’yı resmettiği iki eserini gelecek seyahatine hazırlık amacıyla yaptığını açıklayan sanatçı; kutup araştırmacısı, medya sanatçısı, gezgin ve çok iyi arkadaşı olan Todd Murphy’nin binlerce fotoğrafını incelemesi sonucunda eserlerinin bazılarının şekil aldığını da vurguladı. Bunların bazıları; Svalbard, Lemaire Kanalı, Antarktika ve Deception Adaları.

Havai
Hawai

Zaria-Forman-iklim-217 Ekim’e kadar bu eserleri Winston Wächter Fine Art, New York’ta görebilirsiniz.

Kaynak: My Modern Met