Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli bölgesinde yaban hayatı, avcıların tehdidi altında. Kışın gelmesiyle birlikte, özellikle dağ keçilerinin bulunduğu alanlarda avcıların kurt, ayı, tilki, vaşak, tavşan ve keklik demeden her türlü hayvanı hedef aldığı belirtiliyor.

Hakkari’nin Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçelerine bağlı Kazan,Veregoz, Yeşiltaş, Serangıl, Yaprak, Meşeli, Kayalık, Çeltik, Cevizli, Rımkı, Belat, Dağlıca, İkiyaka, Meşelik, Begoz, Çubuklu, Kulita köy ve mezraları ile Govend ve Cilo dağları bölgesindeki yaban hayatı avcıların tehdidi altında. 1990’lı yıllarda boşaltılan ve yıllardır şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede, son yıllarda yeniden hayat bulan yaban hayatı, bu kez de avcıların hedefi oldu. Kışın gelmesiyle birlikte bölgede avlanmaya başlayan avcılar, özellikle dağ keçilerinin bulunduğu bölgelerde; kurt, ayı, tilki, vaşak, tavşan ve keklik demeden her türlü hayvanı öldürüyor.

”Yaban hayvanlarda gözle görülür bir azalma var”

Yıl içinde söz konusu bölgede; 600’e yakın dağ keçisi ile onlarca kurt, ayı, tavşan, keklik ve tilkinin katledildiği tespit edilirken, katliamların ucuz et ve para kazanma hırsıyla yapıldığı belirtiliyor. Bölgedeki yaban hayatın korunması ve katliamların önüne geçilmesi için yıl içinde bölgedeki yurttaşların da katılımı ile çalışmalar yürüten Cilo Doğa Derneği Başkanı Mesut Kıratlı, başta dağ keçisi olmak üzere, tavşan, tilki, keklik, ayı ve vaşak türünde gözle görülür bir azalmanın olduğuna işaret etti. Hayvanların cinsine, türüne ve yaşına bakılmadan avlandığını dile getiren Kıratlı, “Hatta birçok avcı bir defada onlarca keçiyi avlayıp, taşıyamadığını da avladığı yerde bırakıyor” dedi. En çok dağ keçilerinin avcıların hedefinde olduğuna vurgu yapan Kıratlı, dağ keçilerinin etinin kilosunun 5 lira karşılığında bölgede satıldığını tespit ettiklerini paylaştı.

Hakkari Orman ve Su İşleri Müdürü Necmettin Yılmaz ise “Bölgede yoğun bir avcılık yapılmaktadır. Başta Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli’de yaşanan yaban hayatı katliamını önlemek için aralarında Doğa Derneği’nden yetkililerin de bulunduğu ekiplerle dağlara çıkarak, koruma kontrol birimleri oluşturuldu. Yaptığımız araştırmalarda 15 kişinin yaban keçisi avcılığı yaptığını tespit ettik” diye konuştu.