Ana SayfaKültür & SanatPardon, kaçıncı kat?

Pardon, kaçıncı kat?

-

Merkür Sanat Galerisi’nde 10 Ocak’ta açılacak ‘Pardon Kaçıncı kat?’ sergisi, kent ve doğa ilişkisi üzerinden insanların nasıl kendilerine ve çevrelerine yabancılaştığını çarpıcı şekilde gözler önüne koyuyor.

Melike Bayık: “Dikey kentleşme zaman içerisinde insanın sadece toprak ile ilişkisini koparmakla kalmamış, aynı zamanda insanların da birbirleri arasındaki mesafeyi açmıştır.

Sosyal kimliklerin mekan ile sınırlanması ‘beklentilerin aynılığını’ ve ‘taleplerin standardizasyonunu’ kaçınılmaz olarak yoğunlaştırırken insan da ‘kentin diğer’lerinden aynı hızda uzaklaşmıştır.

Minimum alana maksimum bina dikme yarışı, sadece kent silüetinin tarihsel alışılagelmişliğini bozmamış ya da yaşamı daha az ekolojikleştirmemiş aynı zamanda da farklı sosyolojik sınıfların birbirleri ile olan bağlarını kırıp kentteki farklı sosyal gruplar arasında ortak bir kent sözleşmesinin var olması önünde yüksek duvarlar örmüştür.”

Küratörler: Melike Bayık & Mergüze Günay
Sanatçılar: Recep Akar, Mustafa Duymaz, Didem Erbaş, Murat Germen, Şifa Girinci, Emre Kantaşlı, Volkan Kızıltunç, Manbor, Ali İbrahim Öcal, Saliha Yılmaz
Tarih: 10.01.2015– 07.02.2015
Adres: Galeri Merkür, Mim Kemal Öke Cad. Erenler Apt. No:12 Daire:2 Nişantaşı / İstanbul / +90 212 225 37 37

Saliha-Yilmaz_Tuccarlar-Sohbette_35x50cm_Kagit-Uzerine-Karisik-Teknik_-2014
Saliha Yılmaz, Tüccarlar Sohbette

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol