Ana Sayfaİnsan ve ToplumYeşil FelsefeDümeni nereye çevirirsen evin orası: Serenissima'nın yüzen şehirleri

Dümeni nereye çevirirsen evin orası: Serenissima’nın yüzen şehirleri

-

Hayal kurmanın sınırsız evreninde gezinirken 70’lerin özgür hippi ruhlarını alelade bir sala bindirip açık denizlere yol almalarını istesek birçok insana göre bu imkânsıza yakın bir düş olurdu. Ancak Swoon adı ile bilinen sokak sanatçısı Caledonia Dance Curry ile birlikte 30 arkadaşı bu dünyanın tüketim ve talan tutkusuna isyan ederek hayallerindeki ütopyayı yaratmayı başarmış tarifsiz güzel bir grup.

Swoon ve ekibi 2009 yılında “Serenissima’nın Yüzen Şehirleri” adını verdikleri projelerine çöp toplayarak ilk adımı atıyor. Çöpten buldukları tahtalar, eski kullanılmayan oyuncaklar, araba motorları ile ana mekanizmayı oluşturup geri kalanına ruhlarını yansıtarak kocaman bir yüzen sanat evi inşa ediyorlar. Şu ana kadar birçok sefer düzenleyerek farklı şehirlere bu derme çatma sal ile yolculuk eden grup arasında aktivistler, oyuncular, şarkıcılar, sokak sanatçıları ve tasarımcı insanlar bulunuyor genellikle. Onların ortak özellikleri ise kuşlar kadar özgür bir ruha sahip olmaları.

Bu yolculukları düzenlemelerinin amacı; gezegenimizde popüler bir kültür haline gelen tüketicilik ve doğa talanına bir tepki göstermiş olmak. Ama en önemlisi ise “Keşke gençliğimde ben de böyle şeyler yapsaydım” diyen insanlara ilham verebilmek. Amerika’nın birçok şehrine düzenlenen turların ardından en çarpıcı ve ses getiren tur ise Venedik Bienali’ne denk gelmiş olan Adriyatik Denizi Turu.

Slovakya’nın Koper limanından Venedik’e kadar yüzen sal, birçok sıkıntıya göğüs geriyor. Uluslararası denizcilik yasalarının hiçbirine uymayan grup, beş parasız yola çıkıyor ve çoğu zaman sahil güvenlikten kaçmak için rotasını değiştirmek zorunda kalıyor. İtalyan Sahil Güvenlik görevlileriyle aralarında sorunlar yaşasalar da denizlerde geçen üç haftanın ardından tam Venedik Bienali’nin olduğu tarihlerde sular altındaki büyülü şehre ulaşmayı başarıyorlar. Uğradıkları limanlarda insanlara gösteriler yaparak, el sanatları atölyeleri organize ederek onların kalbine, aklına dokunuyor ve güzel ilişkiler kuruyorlar. Zafer edasıyla şehre giren maceracı grup, gösterilerle ve müzikle karşılanıyor.

Serenissima, İtalyancada “en huzurlu yer” anlamına gelir. Projenin ismi kararlaştırılırken Venedik için kullanılan “La Serenissima” sözüne atıfta bulunulmuş.

Serrenima 3

Ekibin bir parçası olan ve birçok tura katılan Swoon’un arkadaşı Tod Seelie, doyumsuz yaratıcılığı ve tüm bu karmaşa ortamını fotoğraflamak için grupla birlikte denize açılıyor. Yaşadıkları tarifsiz yolculuğu şu sözlerle açıklıyor:

“Eğer kendi adıma konuşacak olursam bu turlar, içinde birçok şeyi barındırıyor ama en önemlisi insanlara ilham verebilmek idi. Bizim içimizden gelen ilham ve yolu bizimle kesişen insanlara verdiğimiz ilham. Daha önce birçoğumuz otostop ile yolculuk yapmıştık. Ancak denizin üzerinden çöplerden yapılmış bir sal ile yolculuk etmek, bugüne kadar yaptıklarımızın çok ötesinde ayaklarımızı yerden kesmişti. Burada buluşan insanlar, bu yolculuğa kendi dünyalarını kurmak ve yaşamak istedikleri şehirleri elleriyle inşa etmek gayesiyle katıldılar.”

Tod Seelie’nin objektifinden Serenissima’nın Yüzen Şehirleri:

Serrenima 4

Serrenima 5

Serrenima 6

Serrenima 7

Serrenima 8

Serrenima 9

Serrenima 10

Serrenima 11

Serrenima 12

Serrenima 13

Serrenima 14

Serrenima 15

Serrenima 16

Serrenima 17

Serrenima 19

Kaynak: Wired, The Plaid Zebra
Fotoğraflar:  Tod Seelie 

Hazırlayan:Esra Aydın

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Ekoloji ve Kadının Kesişim Noktası: Ekofeminizm

Feminizm, 18. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve 1792 yılında Mary Wollstonecraft’ın ''A Vindication of the Rights of Women'' adlı eseriyle akademik alanda yer edinmiştir. Kadın...

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol