Bizim de içinde bulunduğumuz insan denen tür, Dünya’yı sömürüp mahvettiği yetmemiş olsa gerek ki, şimdi gözünü uzaya dikti. Ortadoğu’da petrol savaşları, Afrika’da maden sömürüsü hâlâ sürerken şimdi asteroidlerden maden çıkarma fikri gittikçe yaygınlaştı ve artık bunun hazırlıkları yapılıyor.

Lüksemburg oldukça büyük ve güçlü bir ekonomiye sahip, maden konusunda oldukça deneyimli. Ekonomisini istikrarlı tutmak için ise sürekli yeni ve sadece ekonomi açısından bakacak olursak akılcı hamleler yapıyor. Son örneklerden biri olarak Skype, eBay ve Jajah gibi tanınmış internet şirketleri yerel ya da uluslararası genel merkezlerini Lüksemburg’a taşıdılar.

Anlaşılan o ki Luxemburg’un yeni hamlesi olan asteroid madenciliği üzerinde uzun uzun düşünüp taşınmışlar. Asteroid madenciliği teknolojisinin kalbi ise ABD’de atmakta olduğu için Luxemburg hükûmeti ABD’ye asteroid madenciliğinin bir an önce başlaması için çağrıda bulunmuş.

Günümüzde uzay çöpleri gittikçe artıyor. Uzayda madencilik yapmanın dünyada madencilik yapmaktan çok daha ağır sonuçları olabilir. Dünya’daki doğal dengeyi bozmak bile içinde bulunduğumuz 6. kitlesel yok oluş dönemini oldukça hızlandırmış durumda iken uzayın doğasına dokunulmasının sonuçları bize ne getirecek zaman gösterir.

GÖKTAŞI

Fakat şunu da söylemek isterim ki Kardeshev Cetveli dikkate alındığında bu olay küçük bir “medeniyet sıçraması” olarak görülebilir. Geldiğimiz noktada hâlâ gıdamızı hayvanları öldürerek ya da sömürerek, enerjimizi ise suları kullanarak ya da toprağın altından çıkardığımız için henüz bir medeniyet sayılmayız. Bu cetvele göre enerjimizi uzaydan, başka galaksilerden ya da güneşten almaya başladığımız zaman bu bahsi geçen medeniyetler cetveline girmeyi başarmış olabileceğiz.

Göktaşı madenciliği ile ilgili gelişmelerin detayları BBC’den aldığımız verilere göre şu şekilde:

Uzay madenciliği için yeni teknolojileri destekleyeceğini söyleyen Lüksemburg, bu alanda faaliyet gösteren özel şirketlere doğrudan yatırım yapabileceğini de belirtti.
Uzay madencileri için ülkede yeni bir yasal altyapı da oluşturulacak.

Lüksemburg’un uzay madenciliği programına Avrupa Uzay Ajansı’nın eski başkanı Jean-Jacques Dordain danışmanlık yapacak. Uzay madenciliğinin artık Jules Verne romanlarından çıkıp gerçeğe dönüştüğünü söyleyen Dordain, asteroitlere uzay araçları gönderip çıkarılan değerli minerallerin Dünya’ya döndürülmesinin artık mümkün hale geldiğini söyledi. ABD’de pek çok şirketin uzay madenciliği alanında ilerleme kaydettiğini vurgulayan Dordain, Avrupalı şirketleri bu alanda yatırım yapmaya çağırdı. Dordain, “ABD’de birçok ilerleme kaydedildi. Avrupa’nın da adım atmasının zamanı gelmiş durumda. Lüksemburg’un bayraktarlık yapmasından son derece mutluyum” dedi.

uzay nasa

ABD’de Deep Space Industries ve Planetary Resources adlı şirketler, madencilik için uygun asteroitleri tespit edip değerli mineralleri çıkarabilecek uzay araçlarını tasarlama aşamasında.

Uzay madenciliği yasaları hazır

ABD Senatosu, geçen yıl asteroitlerden çıkarılacak değerli minerallerin mülkiyet hakkının kimde olacağına dair yasal düzenlemeyi tamamlamış ve kabul etmişti.

Her ne kadar yasaya karşı çıkan bazı kesimler, uzayda mülkiyet iddia etmenin Birleşmiş Milletler’in (BM) 1967’de kabul ettiği Dış Uzay Anlaşması’na aykırı olduğunu söylese de, Lüksemburg’un Ekonomi Bakanı uzay madenciliğinin tamamen yasal olduğunu söylüyor.
Ekonomi Bakanı François Bausch, “Mevcut düzenlemeler uzay ve gök cisimleri ile ilgili bir mevzuat. Ancak uzaydaki minerallere dair bir düzenleme yok” diyor.

Uzay madenciliğini uluslararası sularda balık avlamaya benzeten Bausch, “Balıkçılar avladıkları balığın mülkiyetine sahip olur ancak okyanusun mülkiyetini alamaz” hatırlatmasını yapıyor.