Okuma süresi: 2 dakika

Hayatı böylesine dümdüz yaşarken hiç birine sımsıkı sarıldığınızı hatırladınız mı? Sebepsiz yere birine hiç kucak açtınız mı? Eğer yapmadıysanız, bu hayatta eksik bir şeyleriniz var demektir; sevginin en saf hali ve onu gösterme şekli. 21 Ocak Dünya Kucaklaşma Günü‘ydü. Bugünün anlamı; hiçbir kelimenin ya da kavramın ayrımı yapılmadan birbirimize sarılmak. Neden aramadan, herkese sevgiyi ve şefkati gösterme günü. Aslında sadece bir gün yapılması gereken bir şey değil; savaşların, kavgaların ve silahların içinde her gün yapılması gereken bir şeydir sarılmak.

Bu günün ilk hareketi; Michigan şehrinde 21 Ocak 1986’da gerçekleşti ve o zamandan beri ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Almanya ve Polonya’da her yıl kutlanmaktadır. Fikrin sahibi Kevin Zaborney; ABD’nin Clio şehrinde sıradan biriydi ve bu fikri yayan da bir papazdı. Bu fikri bulduğunda henüz 24 yaşındaydı. Tabii ki bu fikri bulduğunda dünyaca tanınacak ve benimsenecek bir fikir olduğunu bilmiyordu. Ama aynı zamanda, popülariteye göre bu gün, bir sürpriz niteliğinde oldu.

Kevin Zaborney; “İnsanlarla her zaman pozitif bir etkileşim gerekir, bu durumu da en iyi kucaklaşma açıklar” dedi.

Michigan Üniversitesi‘nde Psikoloji bölümü okurken, “Böyle bir fikir düşünmüştüm ve kucaklaşmanın insan üzerindeki olumlu etkilerini gözlemlemek için bu günde bir gözlem yapmaya karar vermiştim” diyen Zaborney için, daha sonra, Chase’in Yıllık Özel Günler takviminde bu günün yayınlanması büyük bir sürpriz oldu.

Şimdilerde ise Dünya Kucaklaşma Günü, bütün dünyada kutlanıyor. ABD, bu günü bütün dünyada kutlamak için patentini de almış bulunmakta. İnsanların sebepsiz yere, birbirlerine kucak açtığı bu gün; tanımadığınız insanlarla kucaklaşarak etkileşmenizi sağlıyor. Sadece bir gün değil, her gün kucaklaşmak ve sevgiyi yaymak umuduyla…

kucaklasma 3

kucaklasma 1

kucaklasma 2

kucaklasma 4

Kaynak: Christian Post, Wikipedia, Tatlı Takvim