Okuma süresi: 2 dakika

Dünya üzerinde kalan son beş kuzey beyaz gergedanından birinin ölümü duyuruldu. Nabiré isimli, 31 yaşındaki dişi gergedanın ölümü, bu nadir türün yok olmaya yüz tuttuğunun bir göstergesi oldu.

Çek Cumhuriyeti’ndeki uzmanlar Nabiré’nin patlayan bir kist nedeniyle öldüğünü belirtti. Kistin durumu ve büyüklüğü nedeni ile tedavi edemediklerini de eklediler.

Přemysl Rabas, Nabiré’nin yaşadığı hayvanat bahçesinin direktörü, şu yorumda bulundu: “Bu korkunç bir kayıp. Nabiré burada baktığımız en nadir gergedanlardan biriydi. Durum sadece onu sevmemiz ile ilgili değil. Onun ölümü insanların duyarsız açgözlülüğü yüzünden gergedanların soyunun tükenmesinin feci bir sembolü. Onun türü yok olmanın eşiğinde.”

beyaz gergedan

Nabiré 1983’te Çek hayvanat bahçesinde doğmuştu ve bütün hayatını bir koruma programı altında geçirmişti. Türünün devamı için umut olarak görülmüş olsa da üreme organlarındaki büyük kistler nedeniyle doğal yollarla üreyemiyordu. Sol yumurtalıklarından sağlıklı yumurtalar bularak yeni bir cenin (embryo) yapılabilmesi umut ediliyor. Doku örnekleri İtalya’daki özel bir laboratuvara gönderilmiş durumda.

“Onları kurtarmaya çalışmak bizim ahlaki görevimiz. San Diego’daki ekiple beraber bunu yapabilecek ve yeterli biyolojik materyali olan ekip biziz. Şanşımızın düşük olduğunu biliyoruz, ama hala umudumuz var” diyor Rabas.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (World Wide Fund for Nature, WWF) verilerine göre 1960 yılında 2000’den fazla kuzey beyaz gergedanı vardı. Ruhsatsız avlanma ve doğal alanların tahribi sonucunda son birkaç onyılda popülasyonlarının büyük bir bölümü yok edildi. WWF gergedanların hayatta kalma beklentisinin “iç karartıcı” derecede düşük olduğunu belirtiyor. Beyaz gergedanların alt türlerinden olan güney beyaz gergedanı 100 yıl önce neredeyse tükenme noktasındaydı, ama şimdiki sayıları başarılı koruma girişimleri ile korunuyor.

Geriye kalan gergedanlardan biri yaşlı bir dişi ve San Diego’da yaşıyor. Diğeri yaşlı bir erkek, Sudan ve iki dişi Najin ve Fatu Kenya’da Ol Pejeta’da yaşıyor. 2006 ve 2007 yıllarındaki girişimlere rağmen, ne Najin ne de Fatu hamile kalamamışlardı.

Kaynak: IFL Science