Ana SayfaEkolojiDoğaÖlümün kol gezdiği ruhlar ormanı: Aokigahara

Ölümün kol gezdiği ruhlar ormanı: Aokigahara

-

Japonya’da Fuji Dağları’nda bulunan Aokigahara Ormanı her ne kadar bildiğimiz ormanlar gibi gözükse de aslında bu orman diğerlerinden farklı bir özellik taşıyor.

Dallarındaki yaprakları kurumuş ve ağaçların yosunlar ile kaplı olduğu Aokigahara Ormanı’nın diğer isimleri ise “Ölüm Ormanı” ya da “İntihar Ormanı” olarak geçiyor. Ormanda intihar edenlerin sayısı bir hayli fazla. 1998′de 73, 2002′de 78 ve 2006′da ise 16 ceset bulunması ile birlikte artık ormanın içerisine bir takım levhalar konulmuş.

Tabelalara ilk bakıldığında akla gelen “Lütfen ateş yakmayınız” ya da “Dikkatli olunuz” gibi bilindik cümleler yerine, insanlara çok daha farklı mesajlar gönderilmiş. Bu yazılardan bazıları ise “Lütfen intihar etmeyiniz” ve “İntihar etmeden önce polisi arayınız” gibi uyarılar bulundurmakta.

Peki, Aokigahara Ormanı neden intihar edilen bir yer olarak seçiliyor? Bu sorunun cevabı hakkında bazıları efsane, bazıları ise gerçeklere dayanan sebepler bulunmakta. İlk sebep, Aokigahara Ormanı’nın Fuji Dağı eteklerinde bulunuyor olması. Çünkü Fuji Dağı, Japon kültüründe kutsal bir yer sayılmakta. Halkın inançlarına göre, “yurei” olarak isimlendirilen dünya ile ölüm arasında sıkışıp kalan ruhlar, Aokigahara Ormanı’nda kendilerini arındırıyorlar.

İntihar Ormanı: Aokigahara 1

Sebeplerden bir diğeri ise orman içerisine doğru 2-3 km gidildiğinde, ormandan henüz kaynağı belirlenememiş olan ürkütücü uğultuların geliyor olması. Halkın inancı ise bu seslerin “yurei”ler tarafından geldiği.

İntihar Ormanı: Aokigahara 2

Maalesef ormanın altı, yüksek demir rezerviyle kaplı olması, sadece intihar eden insanların değil aynı zamanda diğer insanların da ölmesine sebep olmaktadır. Çünkü geçmiş dönemlerde bu rezervler pusulaları yanıltarak insanların doğru yönü bulmasını engellemiş ve bu yüzden de ölmelerine sebebiyet vermiştir. Ormanın bakımının yapılmasının yanı sıra cesetlerin toplanması için de bu bölgedeki orman müdürlüğüne ait bir de Ceset Odası bulunmakta.

Four pairs of shoes lie in the undergrowth at Aokigahara Jukai, better known as the Mount Fuji suicide forest, which is located at the base of Japan's famed mountain in Yamanashi Prefecture, Japan on 26 March 2009. Suicide numbers in Japan have exceeded 30,000 for the past 12 years.

İntihar Ormanı: Aokigahara 5

Kaynak: Bilgi Ustam, Kolkrabba, Paper Boats Paper Worlds, Top10 Archive

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Ceren Eyüpoğlu
Ceren Eyüpoğlu
24 yaşında olup, Londra'da Dijital Tasarım ve Markalaştırma üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Asker çocuğu olduğum için 4 senede bir okul değiştirmiş olmakla beraber, bu deneyimlerin hayatımda büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Seyahat etmeyi gerçekten ama gerçekten çok seven bir insanım. Yeni kültürler, yeni insanlar ve deneyimler benim ayrılmaz bir parçam olmuştur diyebilirim. Elimden gelenin daha da fazlasını yaparak kendimi farklı alanlarda geliştirmeyi ve bana verilen olanakları en iyi şekilde kullanmayı her zaman başarıya giden doğru yol olarak görmüşümdür. Aceleci bir insanım. Gerçekten her şey hemen olsun istiyorum her ne kadar hayatta bir takım şeyler için beklenilmesi gerektiğini bilsem bile. Biraz enteresan gelebilir ama gerçekten futbol ve bilgisayar aynı zamanda konsol oyunlarına ilgim biraz fazla sanırım. Sanat ve tasarıma her zaman büyük ilgim olmakla beraber, mümkün olduğunca diğer popüler konulardan da uzak kalmamaya çalışıyorum. Bilime ve teknolojiye meraklı bir insanım. Her şeyden önemlisi gerçekten bu hayata bir kere geldiğimize ve bize verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol