Okuma süresi: 3 dakika

Yaratıcı estetik dehası ile Spencer Tunick, New York’ta açık alanda çalışmaktan şu ana kadar 5 kez tutuklanmış olsa da ilginç yöntemlerinden asla vazgeçmeyen bir sanatçı. Çıplak insanlarla çalışan Tunick, dünyanın dört bir yanında kalabalık ve sıra dışı kolajlar meydana getiriyor. 

İnsanları sıradanlaştıran, beşeri farklılıklar; belki büyük ayrılıklar yahut gereksiz aynılıklar beraberinde getirirken, “giyinmek” fiili veya “giyinmişlik” Tunick’e anlamsız ve fazla karmaşık gelirken, o, çalışmaları ile çıplak bir vücudun sosyal algısının peşinde. Yarattığı koreografiler ve bütünlük, vücutlar ile mekânları eşsiz bir diyalog içine sokmakta.

Tunick modellerini, ten renklerine, cinsiyetlerine, yaşlarına ve benzer özelliklerine göre gruplandırdıktan sonra yarattığı dev kareyi fotoğraflıyor. Genelde gündüzleri çalışmayı seven Tunick, titizlikle meydana getirdiği ürünlerde mekân, ışık ve doku uyumunu eşine ender rastlanır bir biçimde harmanlıyor.

Olağanüstü çalışmaları için, “Her şey bir yana en dikkate değer kısım, çıplak olduğumuz anda garip gelen şeyin içinde bulunduğumuz samimiyet duygusu ve rahatlama hissi olması! Toplumun büyük çoğunluğunun vücut ve çıplaklığa gösterdiği gergin tavırlardan ışık yılı kadar uzakta gibiyiz” diyor kolajlardan birinde yer alan eski Tate Galerisi sorumlusu Simon Wilson.

20 yıldır durmaksızın bu proje üstüne çalışan Tunick, şu ana kadar her kıtadan 75 insan kolajı yarattı!

Giyinmeye mi geldik 1

Giyinmeye mi geldik 2

Giyinmeye mi geldik 3

Giyinmeye mi geldik 4

Giyinmeye mi geldik 5

Giyinmeye mi geldik 7

Giyinmeye mi geldik 6

Giyinmye mi geldik 8

Giyinmeye mi geldik 9

Giyinmeye mi geldik 10

Giyinmeye mi geldik 11

Giyinmeye mi geldik 12

700 insanın iklim değişikliğiyle mücadele için toplandığı çalışma

Giyinmeye mi geldik 14

Giyinmeye mi geldik 15

Giyinmeye mi geldik 16

Giyinmeye mi geldik 17

Giyinmeye mi geldik 18

Giyinmeye mi geldik 19