Kim demiş güneş paneli tesisleri sevimli olamaz diye? Çin’in Datong şehrindeki Panda Enerji Santrali, ülkenin değerli hayvanı olan panda şeklinde ve ilk faz 50 megawatt (MW) temiz enerji sağlıyor. Panda Green Energy şirketi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile yaptığı bir anlaşma uyarınca yenilenebilir enerjiyi desteklemek için tesisatı döşedi. Devasa güneş santralinin ilk fazı şebekeye bağlandı.

Kurulu gücü toplamda 100 MW’a ulaşacak Panda Enerji Santrali‘nde pandanın kulakları ve kolları gibi siyah kısımları tek kristalli silisyum güneş pillerinden, gri-beyaz göbeği ve yüzü ince film güneş pillerinden oluşacak.

Panda Güneş Santralleri, temiz enerji sağlamanın yanı sıra Çin’deki gençleri sürdürülebilir kalkınmaya teşvik etme çabasının bir parçası. Panda Enerji Santrali’ndeki bir gençlik merkezi, okul çağındaki çocuklara güneş enerjisinin faydalarını ayrıntılı olarak anlatacak.

Çin dışında da inşa edilebilecek

Şirkete göre, 100 MW’lık Panda Güneş Santralleri 1.056 milyon ton kömürden tasarruf ederek ve karbon salınımını 2.74 milyon tona kadar azaltarak 25 yılda 3.2 milyar kilowatt-saatlik yeşil enerji sağlayabilecek.

Panda Green Energy şirketi, Çin Başkanı Xi Jinping’in ekonomik kalkınma stratejisi olan ve 21. yüzyılın Deniz İpek Yolu olarak da bilinen Kuşak ve Yol bölgelerinde, Panda 100 Programı’nın bir parçası olarak gelecek 5 yılda daha çok tesis kurmayı planlıyor. Strateji Avrasya ülkeleri arasındaki işbirliğini hedeflediğinden bazı tesisler Çin dışında inşa edilebilir.

UNDP de Panda Green Energy’nin en büyük hissedarlarından olan China Merchants New Energy ile birlikte yaz kampları ve tasarım yarışmaları düzenleyerek Çin’de yenilenebilir enerjiye teşvik ettirmeyi planlıyor.

Kaynak: Inhabitat