Etrafımızdaki doğal yaşama dair bütün izleri gün geçtikçe kaybetmeye başladık. Bu durumu fark eden BioPod, mikro yaşam alanı kurabileceğiniz bir uygulamayla karşınıza çıkıyor. Bu uygulama sayesinde kendi bitkilerinizi, sebzelerinizi hatta “yağmur ormanınızı” yetiştirebilirsiniz.

Uygulamayla kontrol edilebilen akvaryumda, ışıklandırmadan sulamaya kadar her şeyi akıllı telefonunuz ile kontrol edebilirsiniz. Peki, bu uygulamayı farklı kılan ne? Temel olarak; akvaryumun içerisinde yetişen bitkiye göre uygun çevre koşulları sağlanabiliyor.

Akvaryumlar IOS ve Android telefonlarla uyumlu bir şekilde çalışıyor. Bu uygulama sıcaklık, ışıklandırma, nem, havalandırma ve yağmur miktarı gibi ortam koşullarını düzenlemenize Wi-Fi ile olanak tanıyor.

Akvaryum içerisinde beslenmeleri için bir sistem gelişmemiş olsa da içerisinde bulunan yüksek çözünürlüklü kameralar ile ev dışında olduğunuz zamanlarda kendilerini kontrol etme şansına sahipsiniz.

Bu akvaryumların fikir babası Kanadalı biyolog ve BioPod’un kurucusu Jared Wolfe‘un amacı, nesli tükenmekte olan kurbağalara yağmur ormanlarının yaşam alanlarını sunabilmekti.

Biopod 44Üç farklı modele sahip akvaryumun ilki, bitki ve sebze bahçeler için uygunken diğer model ise daha büyük bitkiler için uygun. Büyük akvaryum, bitkiler için eksiksiz bir ekosistem gibi çalışıyor.

Dünyanın ilk akıllı mikro yaşam alanı-1Diğer akvaryumların aksine bu teknoloji doğanın çevre koşullarının akışını aynen uyguluyor. Bu sayede bitkiler akvaryum içerisinde gelişimlerini sürdürebiliyor.

Sisteme entegre sesler sayesinde, tropikal yağmur ormanlarındaki atmosferi birebir hissedebilirsiniz.

Dünyanın ilk akıllı mikro yaşam alanı-2Kickstarter’da 17 gün önce başlatılan kampanya başlangıçta 22 bin 783 doları hedefliyordu. Kampanya, şimdiden 170 bin 104 doları buldu.

Üreticiler ürünlerin aynı zamanda eğitim amaçlı da kullanılmasını istiyorlar. Öğrenciler, bu sayede doğa ve ekosistem hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Firma yetkilileri “Öğretmenler ve öğrencilerin zemin şartları, gaz seviyesi, ve nem gibi değişik koşullar hakkında gerçek şartlara uygun olarak bilgiler edinmesini sağlayacaklar” görüşünü savunuyor.

Her şey planlandığı gibi giderse ürünü destekleyenler aralık ayında akvaryumlarına kavuşmuş olacaklar.

Kaynak: Ecowacth

Hazırlayan: Tolga Özden