Okuma süresi: < 1 dakika

Bisiklet kullanımı ulaşım açısından masrafsız ve sağlıklı bir yöntem olabilir, ancak sarp bir yamaç sıradan bir bisikletçi için zor bir sınava dönüşebilir. Bunun için de Norveçliler bisiklet asansörü çözümünü bulmuş.

Neyse ki Norveç’in Trondheim şehrinde bu probleme çözüm olarak bir bisiklet asansörü geliştirildi.

90’lı yıllarda işine devamlı yorgun ve terli gitmekten usanmış bir gezgin tarafından icat edilen Trampe asansörü, yakın zamanda CycloCable adıyla geliştirilip tekrardan inşa edilerek halihazırda 200 bin bisikletçiyi 150 metre uzunluğundaki caydırıcı yamaç boyunca taşıdı. İlgi çekici asansör aynı zamanda bir turist mıknatısı haline de geldi.

8,5 kilometrelik hızla tepeyi aşıyor

Bisikletçiler, tek ayaklarını asansörün açılı platformuna yerleştirerek saate 8,5 kilometrelik bir hızla tepeyi aşabiliyorlar. Eşzamanlı olarak beş kişinin kullanabildiği asansör sadece bisikletleri değil scooter ve bebek arabası gibi tekerlekli taşıtları sürücüleri ile birlikte taşıyabiliyor.

Bu icadın kullanımı tepelik şehirlerde bisiklet kullanımını kolaylaştırmasına karşın, bir metrelik bir bölümünün yaklaşık 3 bin dolarlık üretim maliyeti sebebiyle epeyce masraflı olabiliyor.

Kaynak: Bored Panda