Okuma süresi: < 1 dakika

Compo de Mate’de başlayarak gerçekleşen iklim değişikliği eyleminde Lima, renkli anlara şahit oldu.

Geçtiğimiz günlerde (Salı günü) Çevre ve Şehircilik Bakanımız İdris Güllüce’nin de konuşma yaptığı Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi, Peru’nun Başkenti Lima’da devam etmekte. Son günlerine yaklaşılan Zirve’de konferansa katılan 190 ülkeden temsilciler, küresel ısınma sorununa yönelik ortak ve acil çözümler içeren bir ‘iklim anlaşması’ üzerinde uzlaşı aramakta.

Ve 10. Gün, eylem günü!

Çok sayıda STK, iklim kampanyacıları, partiler, yerel örgütler, çevre toplulukları, sendikalar ve yerlilerin düzenlediği ‘’Alternatif İklim Zirvesi’’ tarafından organize edilen ‘’İklim Yürüyüşü’’ne yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Oldukça kalabalık olmasıyla birlikte ilginç kostümlerin, yaratıcı afişlerin ve dev kuklaların dikkat çektiği bu yürüyüşte feminist gruplar da oldukça aktiflerdi.

Müzik ve sloganlarla süren eyleme ‘’ Dünya için iklimi değil, sistemi değiştir’’ fikri hâkimdi. Taşınan pankartlarda ‘’Petrolü toprakta tut’’, ‘’Besinini koru’’, ‘’İklim için hemen hareket’’ gibi sloganlar atıldı.

İklim savunucuları “iklim sorunlarının şirket ve devlet çıkarlarını güderek, kapalı kapıların ardında konuşularak” çözülemeyeceğini belirtti.

Kaynak: The Guardian
Başlık Fotoğrafı: Abc.au