Ana SayfaEkolojiEnerjiDünyanın kaktüs gücüyle çalışan ilk biyogaz tesisi Meksika'da açıldı

Dünyanın kaktüs gücüyle çalışan ilk biyogaz tesisi Meksika’da açıldı

-

Dünyanın ilk kaktüs biyogaz tesisi, Nopalimex, Meksika’da inşa edildi. Şirket hint inciri kaktüslerinden biyogaz elde etmek için sindireçten yararlanıyor. Sindirecin günde 8 tonluk üretimi Ziracuara kentinin araç filosuna yakıt sağlayacak.

Hem ucuz hem de bitkisel bu yöntemle ilgili olarak açıklama yapan Climate Home ise “Meyveler veya hint incirleri püre yapılır, gübreyle karıştırılır, ardından sola doğru ayrıştırılır, metan üretilir. Yakıt ve yakacak olarak kullanılan bu gaz 300 ev için yeterlidir ve kaloriferlere göre yüzde 50 daha ucuzdur” dedi. Economic Development’ın sekreteri Antonio Soto Sanchez‘in MVS habere yaptığı açıklamaya göre de kaktüs enerjisinin şehirdeki araç filosunun yakıtını en azından yüzde 40 düşürmesi bekleniyor.

Nopalimex’den Rogelip Sasa‘nın aklına, patlamış mısır ve kaktüs cipsi üreten şirketi için elektrik faturasını düşürmenin yollarını ararken bu fikrin geldiği belirtti. Economic Development sekreteri Adrian Lopez de bu projeyi takdir etti.

Geçen ay Latin Amerika ulusu, ülkenin 2024’e kadar sağladığı yenilenebilir kaynağın ve elektriğin yüzde 35’ini mandası altına almıştı.

kaktus santrali 1

Gizmodo’ya göre hint inciri kaktüslerinin biyoyakıt olarak “kuraklıktan muzdarip dünyamıza yakıt sağlamasına” yardımcı olabilmesi için dev bir potansiyeli olduğunu düşünülüyor: “Hint incirini böylesine ilginç kılan bir yakıt olarak biyogaz üretmek için ya da diğer formuyla biyoyakıt, geleneksel bitkilerin olmadığı yerlerde yetişmesidir. Normal bitkilerin yetişemediği geniş arazilerdeki kaktüsleri, ülkenin kurak bölgelerini düşünün. Kaynakları ve insanlara besin sağlamak için gerekli olan boşluğu sömürdüğü için eleştirilen halihazırdaki biyoenerji bitkilerinin aksine hint inciri buna sebep olmazdı.”

Oxfordlu bir grup bilim insanının araştırmasına göre: “Yetişen hint inciri bu ölçüde gerçekten de kuraklıktan muzdarip yerlerde ortaya daha fazla ürün koyulmasına yardımcı olabilir, çünkü organik atıkları biyogaza dönüştürmesi onun kendi atıklarını yaratır. … Hint inciri bir ton su emer sonra sindirme gerçekleşir ve biyogaz elde edilir, sıvı ve katı gübre artık olur. Bu, normal bir şekilde beslenemeyen tarlaları daha iyi ekip biçmek için kullanılabilir.’’

kaktus santrali 3

Şili’de hint inciri biyogaz tesisinin sahibi Rodrigo Wayland Morales, Renewable Energy World internet sitesi‘ne ekinlerde muazzam potansiyel gördüğünü söyledi. Morales aynı zamanda; Meksika, Hindistan, Şili, Brezilya, Ekvator ve Kolombiya’nın farklı etaplarında tamamlanan kaktüs biyogaz projelerine sahip.

Şili’nin ekinler için doğru bir coğrafya olduğuna inanıyor. “Şili deniz suyunun tuzunu arıtabilir ve çölde kaktüs yetişebilir’’ diyor Morales. “Atacama Çölü’nü kaktüslerle ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretirken hayal ediyorum.’”

Kaynak: EcoWatch 

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Feyza Tamtürk
Feyza Tamtürk
22 Nisan 1996'da İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi'nde Eski Yunan Dili ve Edebiyatı okuyor. Edebiyata, astrolojiye, müziğe ve mutfağa meraklı. Topraktan, kadından yana.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol