Ana SayfaEkolojiDoğaDünyayı değiştirmek sandığımızdan daha ucuz: Ekolojik evler

Dünyayı değiştirmek sandığımızdan daha ucuz: Ekolojik evler

-

Medeniyetten uzak yaşayan insanların inşa ettiği birçok farklı tip ekolojik ev mevcut. Hem de inşa etmek inanılmaz derecede ucuz olabiliyor.

1. Dönüştürülmüş Evler (Earthships)

Earthships, büyük ihtimalle sürdürülebilir evler içinde en popüler olanı. Bu evler, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak inşa ediliyor. Tam bir çevre dostu!

earthships1

2. Hobbit Evleri

Neden kendi hobbit evimizde yaşamak istemeyelim? Popüler evlerden bir diğeri de büyülü hobbit evi.

Bu ev Galler’de 4 ay içerisinde inşa edildi ve toplamda 3 bin avro tuttu. Yaratıcı Simon Dale, evin etrafı için taş ve ağaç kullandı. Saman balyalarını ara malzeme olarak kullanarak, duvarları alçı ile kapadı. Çatıyı, biraz çamur ve muşamba ile kapatmak ise bir süre sonra yemyeşil bir manzara yarattı!

hobbit-house-hd-latest-photo-best-architecture-picture-hobbit-houses-910x512

3. Kerpiç Evler

Bu tip evlere kültürel olarak zaten çok da uzak değiliz. Tamamıyla kil, kum ve samandan inşa ediliyor. Bu evlere “cob” diyorlar.

Kuruduktan sonra son derece sağlam; yangına ve şiddetli hava koşullarına karşı da dayanıklı oluyorlar.

Missouri isimli bir adam aşağıda gördüğünüz evi sadece 3 bin dolara inşa etmiş.

Vancouver_cobhouse-561x512

4. Çuval Evler (Earthbag Buildings) 

Bu evler, dokunmuş polipropilen yem torbalarından yapıldı, yani bildiğimiz çuvaldan. Daha sonra nemli toprak ile doldurularak üstten sıkıştırıldı.

Çuval ev tarzı evler, topraktaki kireç oranının düşük olduğu bölgelerde, kerpiç evlere ideal bir alternatif olabilir. Kubbe yapımı ve diğer yuvarlak yapıların inşası da oldukça kolay.

WE-earth-bag

5. Odun yığını evler

Yığılmış odun ve harç ile birlikte yapılan bu evlerde, genellikle sedir ve çam gibi daha yumuşak odunlar kullanılıyor; çünkü bunlar daha az genişleme ve daralmaya uğradıkları için inşaata daha uygunlar. Bu duvarlar yalıtım ve termal kütle açısından da uygun.

Diğer evlere göre, bu evler çok daha fazla uğraş istiyor; ama verilen emeklere sonunda değiyor.

cordwood-house

Kaynak: The Spirit Science

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol