Okuma süresi: 2 dakika

İsviçre yapımı güneş enerjili uçak, pazartesi günü erken saatlerde Abu Dabi’den havalandı. Dünyayı dolaşacak bu ilk yakıtsız uçuş girişimi de böylece başlamış oldu.

Solar Impulse projesinin kurucusu Andre Borschberg, uçak Al Bateen Executive hava limanından kalktığında, uçağın kontrolünü elinde tutuyordu. Borschberg, tamamlanması aylar sürecek bu seyahatin ara duraklarında, uçağın kontrolünü Solar Impulse‘un diğer kurucusu Bertran Piccard ile değiştirecek.

İsviçreli pilotlar, amaçlarının “eski ve kirliliğe sebep olan teknolojilerin, temiz ve etkili olanlara bırakılması” üzerine duyarlılık yaratmak olduğunu söylüyor.

Uçağın yaklaşık 10 saatlik uçuştan sonra, kendisinin ilk varış yeri olan Muscat, Umman’a varması bekleniyor. Seyahatin bazı bölümlerinde, Pasifik ve Atlantik okyanusları üzerinde gerçekleşecek uçuşlar gibi, 5-6 günlük kesintisiz ve tek seferde gerçekleşen uçuşlar olacak.

Andre Borschberg Bertrand Piccard 11
Uçağın pilotları Andre Borschberg ve Bertrand Piccard.

The Lightweight Solar Impluse 2, ilk uçuşunu 5 yıl önce yapmış tek koltuklu prototipin geliştirilmiş bir modeli ve karbon fiberden yapıldı. Aynı zamanda kesintisiz uçuşlar gerçekleştirebilmek için yenilenebilir enerji üretecek 17 bin 248 güneş pili, uçağın kanatlarına yerleştirildi. Güneş pilleri, 4 adet lityum polimer bataryayı şarj ediyor.

Şirket, uçağın 72 metre kanat genişliği olduğunu açıkladı. Bu da Boeing 747’nin kanat genişliğinden daha büyük olduğu anlamına geliyor; fakat ağırlığı yaklaşık olarak 2 bin 300 kilogram.

Uçak, tanıtımı yapıldıktan yalnızca iki ay sonra, doğu İsviçre semalarında iki saat onyedi dakikalık bir test uçuşu gerçekleştirmişti.

Umman’dan sonra uçak, iki duruş noktası bulunan Hindistan’a, sonra Çin ve Myanmar’a gidecek, daha sonra da Pasifik’i geçerek Hawaii’de konuşlanacak. Buradan da Phoenix, Arizona ve New York’un en büyük hava limanı olan J. F. Kennedy Hava Limanı’na doğru yol alacak. Atlantik üzerinden gerçekleştirilecek uçuşun durumu ise hava şartlarına bağlı ve dünya turu Abu Dabi’de sonlanmadan önce, duraklara Güney Avrupa ya da Fas’tan bir nokta dahil edilebilir.

Solar Impulse 2 rotası
Solar Impulse’un rota haritası.

Dünya turunun, temmuz ya da ağustos ayı içerisinde bitmesi bekleniyor. Borschberg ve Piccard, 2015’in aralık ayında Paris’te gerçekleşecek yeni Kyoto Protokolü’nün şekilleneceği Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na politikacıları, ünlüleri ve özel kişileri karşı duruş sergilemeye zorlamak istediklerini söylüyor. Konferansa katılacak tüm ülkeler, hükümetlerin belirlemeyi planladığı yeni küresel iklim anlaşması için hedeflerini sunmakla yükümlü.

Solar Impulse’un destekçisi Monako Prensi Albert, pazartesi günü gerçeklesen uçağın kalkışı süresince, Monako Kontrol Merkezi’nde idi.

Projenin ana sponsorlarından Masdar, Birleşik Arap Emirlikleri’nde temiz enerji şirketi olarak faaliyetlerini yürütüyor. Diğer sponsorlar arasında ise Omega, Google ve Moet Hennessey bulunuyor.

Kaynak: The Huffington Post
Hazırlayan: Alican Anay