Okuma süresi: < 1 dakika

Araştırmalar, küresel ısınmanın etkisiyle Pasifik Okyanusu’nda oluşan La Nina olaylarının etkisinin iki katına çıkacağını ortaya koydu. Buna bağlı olarak El Nino olaylarının da şiddeti artacak ve dünyanın pek çok yerinde seller ve kuraklık aynı anda olacak.

Kısaca tanımlarsak La Nina, Pasifik Okyanusu’nun sıcaklıklarının normalin altına düşmesi ve buna bağlı olarak doğu ekvatoryal Pasifik bölgesinde (Malezya, Endonezya ve Kuzey Avustralya) yağmur bulutlarının artmasına bağlı sel olaylarının yaşanmasıdır ve kasırgalara sebep olur. El Nino ise Pasifik Okyanusu’nun sıcaklıklarının normalin üstüne çıkması ile sonuçlanır ve normalde yeryüzüne düşmesi gereken yağmurlar okyanusa düşer, bu da kuraklıkla sonuçlanır.

İçlerinde Exeter Üniversitesi’nden Profesör Mat Collins’in de bulunduğu bilim insanlarından oluşan uluslararası bir ekip, iklim modellemelerini kullanarak, bu yıkıcı doğa olaylarının gelecekteki olası artışlarını hesapladılar ve olayların, küresel ısınmanın etkisiyle ilerleyen yıllarda iki kat daha şiddetli yaşanacağını saptadılar. Araştırmalarının sonucunu ise “Nature Climate Change” makale dergisinde yayınladılar.

Bu yıkıcı olayların etkisinin ve sıklığının iki katına çıkması demek, Amerika’nın güneybatısında artan kıtlıklar, Pasifik Okyanusunun batısında artan seller ve Atlas Okyanusu etrafında oluşacak kasırgalar demektir. Dahası, etkisi yüzde 70 oranında artacak La Nina olayları, hemen ardından onu izleyecek olan El Nino olaylarının da artması demek. El Nino olduğunda dünyanın çeşitli yerlerinde aşırı yağışlı ve aşırı kurak iklim arası ani geçişler olacak. Profesör Mat Collins ve çalışma arkadaşlarının öngörüleri ise La Nina ve El Nino olaylarının şiddetinin artması ile küresel çapta sosyo-ekonomik krizler yaşanacağı yönünde.

Kaynak: Phys.org