Radyoaktif atık ve tehlikeli atık olan, günlük 100 bin varil petrol işleme kapasiteli Kuito adlı tanker, sökülmek üzere İzmir Aliağa’ya geliyor. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, “Türkiye’ye girmesine izin vermeyin” diye uyardı.

Türk hukuk mevzuatına göre, Türkiye’ye radyoaktif madde sokulması yasak. Türkiye’ye girmeden, tankerde ölçüm yapılmasını isteyen Bozoğolu, “Radyoaktif etki var mı, tehlikeli atık var mı? Bunlara dair inceleme yapılsın. Geminin Türkiye’ye girişine ilişkin yasal izni olup olmadığına dair bile bilgi yok. Eğer izin verdilerse, neye göre verdiler? Eğer bu izin varsa, yetkililer bu izni kamuoyu ile paylaşsın. Eğer gemiye ilişkin, tehlikeli madde içermediğine ilişkin rapor varsa, bunu da yetkililer kamuoyu ile paylaşsın” diye konuştu.

Daha önce İzmir Gaziemir‘de, sökülen bir gemiden çıkan tehlikeli maddenin toprağa gömülmüştü. “Türkiye’nin Çernobil’i” olduğunu vurgulayan Bozoğlu: 
“Gaziemir’de Türkiye’nin Çernobil’ini yaşadık. Gaziemir’de toprağa gömülen atıklar 2012 yılında tespit edildi. Hala orayı temizleyemediler. O atıkları getiren geminin ne zaman yanaştığı, tam olarak hangi atıkları Türkiye’ye bıraktığına ilişkin hala bilgi yok.”

Kaynak: t24
Başlık Görseli: Motorship