Okuma süresi: 2 dakika

Her dinlediğimizde içimizde hüzün ve mutluluğu birlikte hissetmemize neden olan Bohemian Raphsody, kimi zaman gözlerimizi dolduruyor kimi zaman ise mücadele hırsı veriyor.

31 Ekim 1975 tarihinde bu efsane şarkı Freddie Mercury tarafından yazılarak Queenin efsanelerinden biri oldu. Aradan onca yıla rağmen tüm zamanların en iyi şarkıları arasında yer alıyor.

Bugüne kadar dünya çapında 6,5 milyonu aşkın kopya ile Bohmemian Rhapsody dünyanın en çok sevilen şarkılarından biri.

Bu olağanüstü şarkı birçok ünlü isim tarafından yeniden yorumlandı. Süresi nedeniyle parçanın başarıya ulaşamayacağı düşünülse de 1977’de parça, 25 yılın en iyisi seçildi.

2000 yılında ise İngiliz Televizyon kanalı Channel 4 tarafından yapılan oylamada bir numaraya yükseldi.

queen bohemian_rhapsody 2

40’ıncı yıldönüme özel BBC’ye konuşan Queen’in gitaristi Brian May, “Hiçbir demo yoktu. Tüm her şey Freddie’nin kafasındaydı ve notlar aldığı küçük kağıtları vardı. (…) Hâlâ bu şarkıyı dinlemekten keyif alıyorum. Eğer radyoda çalıyorsa, açıyorum ve dinliyorum ama hayali gitar yok tabii! Bunun için artık çok yaşlandım” dedi.

♥ Şarkı tam olarak 05:55, yaklaşık 6 dakika uzunluğunda.

♥ BR, MTV Müzik Ödülü’nü kazanan tek Queen şarkısı.

♥ Muppet Show’un BR uyarlaması Youtube’da 47 milyondan fazla izlendi.

♥ Kasım 1991’de, Freddie Mercury’nin ölümünden hemen sonra Queen, AIDS’e karşı mücadelede para toplamak için Bohemian Rhapsody yeniden yayınlandı ve ikinci kez bir numara oldu. 16 yıl sonra orijinali yayınlandı. İlk defa bir şarkı listelerin üst sıralarında iki kere çıktı.

♥ BR, Queen’in Amerika’daki ilk top 10 listesine girişiydi. İngiltere’de 9 hafta boyunca birinci sırada yer alarak bir rekor kırdı.

Efsane şarkının 40'ıncı yılı: Bohemian Rhapsody

“A Night At The Opera” yapılan en pahalı albümdü. Queen bu parçayı kaydetmek için altı farklı stüdyo kullandı.

♥ İroniktir ki BR, 1 numarada yer alan Abba’nın “Mamma Mia” şarkısını aşağı çekip, üst sıraya geçti. “Oh mamma mia, mamma mia, mamma mia let me go.”

♥ 2000 yılında Guiness World Records’da son 50 yılın en iyi rock şarkısı ödülünü aldı

Wayne’s World filmindeki efsane Bohemian Rhapsody sahnesi!

Kaynak: BBC