Okuma süresi: 2 dakika

Ekolojik hayatı deneyimlemek, yeni başlangıçların sanıldığı kadar zor ve ulaşılmaz olmadığını keşfetmek istemez misiniz? Yeryüzü Derneği 16-27 Temmuz arasında ücretsiz ve herkese açık Saman Balyası ile Ekolojik Mimari Atölyesi düzenliyor! Betonlara sıkışmış hayatlarımıza bir yeni yol, bir alternatif, bir nefes alma seçeneği! 

Ekolojik mimari deneyimlemek için şehirlerin uygun olmadığını ancak köylerde ihtiyaç duyduğumuz saman, ahşap ve kerpiç mevcut. Atölye sonunda katılımcılar, saman balyası nedir, balyalar nasıl dizilir, üzerine toprak nasıl sıvanır, suya dayanıklı yapılabilir mi gibi soruları da cevaplayabilecek.

Şehirde endüstriyel ürünlerin reddedilmesi ve yerlerine ekolojik ürün ve yöntemlerin geçirilmesi için çaba harcadıklarını belirten Yeryüzü Derneği üyeleri, “Sadece ürün ve yöntemler değil, topluluk ilişkilerini de gözden geçiriyor, dikey ve hiyerarşi içeren topluluklar değil, yatay ve etkin iletişime açık topluluklar kuruyoruz” ifadeleri ile ekolojik yaşamın ekolojik insanları hedeflerini belirtiyorlar.

Balya Ev
(Görsel: Montana Living)

Muhteşem değil mi sizce de; deterjanlar yerine ev ürünü temizlik ürünleri, beyaz ekmek yerine ekşi mayayla evde yaptığımız ekmek, otomobil yerine bisiklet, tüketim toplumu yerine armağan ekonomisi ya da beton yerine ekolojik ev. Hayal değil, hayatın aslı önümüzde duruyor!

Neden saman balyasından ev?

Saman balyasından evinizi kendiniz yapabilirsiniz. Hiçbir inşaat bilgisine, inşaatçıya, mimar veya müteahhite ihtiyacınız yok. Birkaç arkadaş toplanıp bir ev yapabilirsiniz. Üstelik kullandığınız malzemeler elinizin altında. Samanlar her köyde hasat sonrası tarladan alınıp yakılır. Bu uygulama hem ortaya çıkan karbondioksitle zarar veriyor hem de tarlada yaşayan canlıları tehlikeye atıyor. Saman balyasından ev yaparak bu riskleri ortadan kaldırmanın yanında büyük de bir ekonomik kolaylığa dönmüş oluyoruz yüzümüzü. Hem ülke ekonomisi adına hem bireysel bütçemiz adına oldukça tatmin edici maliyetler ile bir ev sahibi olmak mümkün!

(Görsel: Gaiam Blog)
(Görsel: Gaiam Blog)

Nefes alabilen bu saman yapıların yaşam kalitesi üzerinde de yadsınmaz etkileri var. Yapımında kullanılan bütün malzemeleri doğal saman yapılar, yangına ve ısı kaybına karşı da dayanıklı. Ekolojik, eğlenceli ve ekonomik bu  evi yapmayı öğrenmek yeni bir hayat tahayyülüne çok katkı sağlayacak.

Etrafımızı saran betonlara karşı Saman Balyası’ndan Ev atölyesi için Yeryüzü Derneği’ne mail atabilirsiniz: [email protected]

Farklı ekolojik etkinlik ve atölyeleri için Yeryüzü Derneği’ne de bir göz gezdirmeniz güzel olacaktır.

Kaynak: Buğday, Yeryüzü Derneği, Permakültür Platformu
Başlık Görseli: yesil-ce.blogspot.com