Ana SayfaYeşilEko MimariEkonomik, ekolojik ve eğlenceli: Saman balyasından ev yapmaya ne dersiniz?

Ekonomik, ekolojik ve eğlenceli: Saman balyasından ev yapmaya ne dersiniz?

-

Ekolojik hayatı deneyimlemek, yeni başlangıçların sanıldığı kadar zor ve ulaşılmaz olmadığını keşfetmek istemez misiniz? Yeryüzü Derneği 16-27 Temmuz arasında ücretsiz ve herkese açık Saman Balyası ile Ekolojik Mimari Atölyesi düzenliyor! Betonlara sıkışmış hayatlarımıza bir yeni yol, bir alternatif, bir nefes alma seçeneği! 

Ekolojik mimari deneyimlemek için şehirlerin uygun olmadığını ancak köylerde ihtiyaç duyduğumuz saman, ahşap ve kerpiç mevcut. Atölye sonunda katılımcılar, saman balyası nedir, balyalar nasıl dizilir, üzerine toprak nasıl sıvanır, suya dayanıklı yapılabilir mi gibi soruları da cevaplayabilecek.

Şehirde endüstriyel ürünlerin reddedilmesi ve yerlerine ekolojik ürün ve yöntemlerin geçirilmesi için çaba harcadıklarını belirten Yeryüzü Derneği üyeleri, “Sadece ürün ve yöntemler değil, topluluk ilişkilerini de gözden geçiriyor, dikey ve hiyerarşi içeren topluluklar değil, yatay ve etkin iletişime açık topluluklar kuruyoruz” ifadeleri ile ekolojik yaşamın ekolojik insanları hedeflerini belirtiyorlar.

Balya Ev
(Görsel: Montana Living)

Muhteşem değil mi sizce de; deterjanlar yerine ev ürünü temizlik ürünleri, beyaz ekmek yerine ekşi mayayla evde yaptığımız ekmek, otomobil yerine bisiklet, tüketim toplumu yerine armağan ekonomisi ya da beton yerine ekolojik ev. Hayal değil, hayatın aslı önümüzde duruyor!

Neden saman balyasından ev?

Saman balyasından evinizi kendiniz yapabilirsiniz. Hiçbir inşaat bilgisine, inşaatçıya, mimar veya müteahhite ihtiyacınız yok. Birkaç arkadaş toplanıp bir ev yapabilirsiniz. Üstelik kullandığınız malzemeler elinizin altında. Samanlar her köyde hasat sonrası tarladan alınıp yakılır. Bu uygulama hem ortaya çıkan karbondioksitle zarar veriyor hem de tarlada yaşayan canlıları tehlikeye atıyor. Saman balyasından ev yaparak bu riskleri ortadan kaldırmanın yanında büyük de bir ekonomik kolaylığa dönmüş oluyoruz yüzümüzü. Hem ülke ekonomisi adına hem bireysel bütçemiz adına oldukça tatmin edici maliyetler ile bir ev sahibi olmak mümkün!

(Görsel: Gaiam Blog)
(Görsel: Gaiam Blog)

Nefes alabilen bu saman yapıların yaşam kalitesi üzerinde de yadsınmaz etkileri var. Yapımında kullanılan bütün malzemeleri doğal saman yapılar, yangına ve ısı kaybına karşı da dayanıklı. Ekolojik, eğlenceli ve ekonomik bu  evi yapmayı öğrenmek yeni bir hayat tahayyülüne çok katkı sağlayacak.

Etrafımızı saran betonlara karşı Saman Balyası’ndan Ev atölyesi için Yeryüzü Derneği’ne mail atabilirsiniz: [email protected]

Farklı ekolojik etkinlik ve atölyeleri için Yeryüzü Derneği’ne de bir göz gezdirmeniz güzel olacaktır.

Kaynak: Buğday, Yeryüzü Derneği, Permakültür Platformu
Başlık Görseli: yesil-ce.blogspot.com

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol