Okuma süresi: 2 dakika

Diamonds Unleashed uluslararası bir sosyal sorumluluk projesi. Yaptığı organizasyonlardan elde ettiği gelirlerle, maddi sebeplerden eğitim alma fırsatı olmayan kız çocuklarına eğitim desteği veriyor. Oluşumun bu yıl ki projesi ise CFDA da yaşam boyu başarı ödülü alan Norma Kamali’nin tasarımı olan elbiseyle şekillendi. Dünyadan 21 farklı tasarımcıdan elbiseyi yeniden yorumlamaları istendi. Bu 21 farklı tasarım, Miami’de açık arttırmayla satılarak, elde edilen gelirle kız çocuklarının eğitimi için fon oluşturulacak.

Tasarımcı Serkan Akyol’un da destek verdiği projeyle ilgili kendisiyle görüştük.

bu-elbise-kiz-cocuklarini-okutacak-2Projeden biraz bahseder misiniz?

Noma Kamali’nin yaşam boyu başarı ödülü aldığı elbiseyi, dünyadan 21 farklı tasarımcıya göndererek yeniden yorumlamaları teklif edilmiş, biri de benim. Bir mail geldi bununla ilgili ve ben de mutlulukla destek olabileceğimi söyledim. Elbiseyi gönderdiler ardından, günlerce sadece elbiseye baktım, sanırım içime sinmeyecek bir şey olmasın diye, yapabileceğimin en iyisini yapabilmek için. Sonra elbisenin tamamını kaplayacak bir tasarım hayal ettim, zor fakat heyecanlı ve keyifli bir süreçti; o şekilde gönderdik.

Peki, proje size nasıl ulaştı?

Proje destekçilerinden biri de ünlü tasarımcı İris Apfel; kendisine büyük bir hayranlığım vardır ve İris Apfel’in illüstrasyonunu çizdiğim tasarımlarım var. Geçtiğimiz yaz, Apfel’in editörlerinden biri İstanbul’a geldiğinde, üzerinde Apfel’in illüstrasyonu olan çantayı 95. yaş günü hediyesi olarak kendisine götürdü. Ardından mail geldi, Apfel’in tasarımı çok beğendiği ve birlikte ileride güzel işler yapmak istediğiyle ilgili ve sonra da az evvel anlattığım gibi, Diamonds Unleashed projesiyle ilgili destek olup olamayacağımı sordular, bu şekilde gelişti.

Gelirin tamamı Diamonds Unleashed için mi kullanılacak?

Bana destek teklifi geldiğinde açık arttırma gelirinin tamamının Diamonds Unleashed projesine gideceğini biliyordum, fakat geçtiğimiz hafta farklı bir gelişme oldu ve gelirin yüzde 40’ının orada kullanılacağı, yüzde 60’ını bana verileceğiyle ilgili. Aklımda yüzde 60’ını da Türkiye’de bir sosyal sorumluluk projesine bağışlamak var. Yine eğitim desteği olan bir dernek olmasını istiyorum çünkü ben bu işe girerken bir kazanç beklemedim ve bu paranın tamamının eğitim desteği olarak kullanılması bana kendimi çok daha iyi hissettirecek.

Bu tarz projelerin devamı gelecek mi?

Daha evvel de birçok projeye destek olduğum gibi, bundan sonra da hep olacaktır. Yaptığım işlerle sosyal sorumluluk projelerinin içinde yer almayı seviyorum, daha doğrusu yaptığım işlerin bu projelerde iyilik peşinde olması halini seviyorum. Ben her şeyin cevabını sanatla veriyorum, her şeye tepkimi sanatla gösteriyorum, çok sinirlendiğimde bağırıp çağırmak yerine üretiyorum ya da üzüldüğüm, sevindiğim zamanlarda da. Benden çok yaptığım işlerim var hayatta gibi, hepsi benim bir duygum ve fikrim, benim sınırlarım var ama onların yok… Günlük hayatta kullanılıyor oluşları her duygumun sokak sokak, şehir şehir gezip yayılıyormuş hissi veriyor. Bu sanırım yaptığım her şeyi anlamlı kılıyor ve kendi varlığımı da ürettiğim sürece anlamlı buluyorum. Ürettiklerimin hiç tanımadığım insanların hayatlarına dokunacak olması çok heyecan verici.