Ana SayfaEkolojiEnerjiElektronik aletleri geri dönüştürmemenin etkileri

Elektronik aletleri geri dönüştürmemenin etkileri

-

Elektronik cihazlar hayatımızı kolaylaştırırlar, bu yüzden de vazgeçilmezlerimiz arasında yer alırlar. Bizi Dünya’nın geri kalanına bağlar, bilgilerle donatır, yön bulmamızı sağlar ve sıkıldığımızda eğlendirirler.

Elektronik cihazların en büyük olumsuz yanı ise öylece çöpe attığımız takdirde, içerdikleri doğa düşmanı maddelerin çevreye verdiği zararlardır. Cihazları en ideal kullanma şekli, hasar gördüklerinde onarmak, parçalarını başka yerlerde kullanarak yeni cihazlar oluşturmak ve en son artık daha fazla işe yaramayacakları an geldiğinde, her sorumluluk sahibi insan gibi onları geri dönüşüme kazandırmaktır. Maalesef istatistikler, gerçeklerin ideallerle çok da örtüşmediğini ortaya koyuyor.

Elektronik atiklar 1

2014 yılında, akıllı telefon satışları yüzde 23 oranında bir artış gösterdi; fakat Çevre Koruma Ajansı‘nın (EPA) ortaya koyduğu veriler, elektronik cihazların yıllık sadece yüzde 27’sinin geri dönüştürüldüğünü ortaya koyuyor. Bu da demek oluyor ki akıllı telefon ve diğer cihazları tüketme oranımız gittikçe artarken, eskiyenler çöplüklerde yerini alıyor. 2010 yılında 2.44 milyon tonluk elektronik atığın, sadece 649,000 tonu geri dönüşüme sokuldu. (Bunlar Amerika’ya ait istatistiklerdir.)

EPA 5. Bölge sorumlusu Mary A. Gade, Scientific American’a yaptığı açıklamada durumu, “Elektronik cihazları geri dönüşüme vermek, kağıt veya plastikleri vermekten daha zahmetlidir, öylece çöpe atmak ise kolaydır; fakat bu durumun yarattığı çevresel etkiler azımsanamayacak kadar ciddidir. Üstelik çöpe atılan cihazların yarısı da hala kullanılabilir halde olmasına rağmen atılmaktadır” şeklinde özetledi.

Elektronik aletlerin geri dönüşümü
Elektronik ürünlerin geri dönüşüm için ayrıldığı, geri dönüşüm merkezinden bir görüntü. (Çin)

Eğer bütün Amerikalılar üzerine düşeni yapsaydı ve bir yılda çöpe atılan 130 milyon cep telefonunu geri dönüşüme katsaydı, sonucunda tasarruf edilen enerji ile 24,000 eve enerji sağlanabilirdi. Eğer ki her yıl çöpe atılan bir milyon dizüstü bilgisayarı geri dönüştürmüş olsalardı, 3,657 eve yetecek enerjiyi korumuş olurlardı.

Elektronik atıkların geri dönüştürülmesi, sadece enerji korunumu açısından yarar sağlamakla kalmazdı. Cihazların içerisinde bulunan metalin geri dönüştürülmesi, madenlerden yenilerinin çıkartılması esnasında yaşanacak su kirliliğini de azaltmış olurdu. Bir milyon cep telefonunu geri dönüştürdüğümüzde, 16 bin kilo bakır, 350 kilo gümüş, 34 kilo altın ve 15 kilo paladyum elde edebilmekteyiz. Elektronik cihazlarda kullanılan metallerin çoğu, miktarca dünyada ender bulunan metallerdir.

Kaynak: Tree Hugger

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol