Hukuki süreç devam ederken Kemer İnşaat tarafından 2013 yılında yıkılan 100 yıllık tarihi Emek Sineması, yerine yapılan AVM’nin üst katlarında 2016 yılında yeniden açılacak.

1924’te açılan Emek Sineması, hem kültürel hem de tarihi değeriyle oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye’deki sinemaların en görkemli örneği Emek Sineması aynı zamanda İstanbul Film Festivali’nin ana salonu olmuştur.

Bu kadar önem taşıyan Emek Sineması’nın korunması gereken kültür varlığı olarak tescil edildiği ve tadilat yapılırken dahi özel izinlere tabii tutulmuş kültür varlığının, tarihi dokusu yok edilerek kamu malının özel şirket eliyle yeniden dönüştürülmesi başta sinema emekçilerinin ve sonra herkesin tepkisine yol açmıştı. Üstelik böyle bir yapının kültürel miras konumunda simge olması yaşanılan tepkileri daha da şiddetlendirmişti.

Emek Sineması 2016 4

Emek Sineması’nın yıkım süreci

1942’de çıkarılan Varlık Vergisi’ne kadar özel mülk olan eski adıyla Melek Sineması’nı, İstanbul Belediyesi satın alıyor. 4 Ocak 1957’de ise emekli sandığına satılarak adı Emek Sineması olarak değiştiriliyor ve kamu malı oluyor. Fakat 1992’de ihaleye çıkartılan Emek sineması ihalesini Kamer İnşaat adlı firma kazanıyor. Birçok yıkım süreci çeşitli gerekçelerle durduruluyor. Fakat 2009 yılında hazırlanan yeni bir projeyle yıkım yeniden gündeme geliyor. Kültür Bakanlığı’na bağlı koruma kurullardan geçiyor. Uzun bir süreçten sonra 2013 yılında yıkılma kararı alınıyor. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ise 2015 yılı Ocak ayında Serkildoryan ve Emek projesiyle ilgili “kamu yararı olmadığı” gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı veriyor.

Ancak mahkemenin kararına rağmen inşaat devam etti. Uzun süreçler sonunda ise 2016 yılında AVM’nin üst katlarında Emek sineması tekrardan açılmaya hazırlanıyor.

Sinemadan ilk fotoğraflar:

Emek Sineması 2016 3Emek Sineması 2016 2