Okuma süresi: 2 dakika

“Sanat” oyunu; uzun yıllardır bir arada olan üç yakın arkadaşın, satın alınan bir sanat eseri üzerinden içine girdikleri bir hesaplaşmayı eğlenceli bir anlatımla sahneye taşıyor. Cihan Ünal, Can Gürzap ve Mutlu Güney’in birlikte rol aldığı oyunun prömiyeri, 18 Kasım Cumartesi akşamı tiyatro ve sinema camiasından bir çok başarılı ismin de katıldığı bir davetle, Torun Center’da yer alan, İstanbul’un yeni kültür-sanat mekânı artısahne Mecidiyeköy’de gerçekleşti.

Cüneyt Türel, Cihan Ünal ve Can Gürzap’ın 20 yıl önce birlikte rol aldıkları Sanat oyunu, 2012’de yaşamını yitiren usta oyuncu Türel’in anısına yeniden sahneleniyor. Fransız yazar Yasmina Reza’nın kaleme aldığı “Sanat” oyunu, Gencay Gürün’ün ustalıklı rejisiyle yeniden seyirciyle buluşuyor.

Yeni Sanat’ın kadrosunda Cihan Ünal ve Can Gürzap’a bu defa Mutlu Güney eşlik ediyor. Türk tiyatrosunun değerli isimlerinden Gencay Gürün’ün dilimize çevirip yönettiği oyunun, yapımı AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’na, sahne tasarımı ise Barış Dinçel’e ait.

Sanat, satın alınan bir sanat eseriyle sorgulanan bir dostluk hikâyesi, entelektüel tartışmaların satır arasına gizlenmiş bir hesaplaşma. 25 yıllık bir dostluğa “nefret” karıştıran şeyin satın alınan beyaz, bembeyaz bir tablo olması ironik gelebilir. Lakin Marc, Serge ve Yvan, çok pahalıya satın alınan bir sanat eserinin adeta enkazı altında kalacaktır. Sanatsal eleştirilerle başlayan zıtlaşmaları, gitgide onları da ele geçirip kendilerini, hayatlarını ve dostluklarını adeta bir uçuruma doğru sürükler. İç hesaplaşmalar, sert yüzleşmeler nihayetinde bitme noktasına gelen bir dostluğa uzanır. Fransız roman, senaryo ve oyun yazarı Yasmina Reza’nın yaşadığı bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı Sanat, sahnelendiği tüm zamanlarda ve ülkelerde büyük beğeni topladı.

Oyun, 27 Kasım 2017, Pazartesi akşamı Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 29 Kasım 2017, Çarşamba akşamı Torun Center artısahne Mecidiyeköy’de, 30 Kasım 2017, Perşembe akşamı ise Caddebostan Kültür Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşacak.