Ana SayfaKültür & SanatMüzikErmenistan’da Uluslararası Müzik Günü

Ermenistan’da Uluslararası Müzik Günü

-

Uluslararası Müzik Günü, 1982 yılında Fransa’da ortaya çıktı ve hızla tüm dünyaya yayıldı. 21 Haziran, yaz gündönümünde gerçekleşen “Dünya Müzik Günü” ya da “Fête de la Musique” diye de bilinen bu gün, müziği sokaklara taşıyarak, izleyicileri evlerinden çıkararak sanatla hayata karışmaya çağırıyor.

Bu yıl, Uluslararası Müzik Günü’nü, Music of Armenia tarafından hazırlanan, çeşitli yaş ve sosyal gruptan herkese hitap eden bir programla deneyimleme şansım oldu. Kuzey yarım kürenin en uzun günü, Erivan’da Ermeni müziği ve sanatıyla dolu doluydu.

Hovik Sahakyan şefliğinde gerçekleşen atölye çalışmasında çeşitli yaş gruplarından gençler Ermeni kültürüne özgü enstrümanlardan oluşan orkestralarıyla çalışırken hepsinin enstrümanla nasıl bir olduklarını görmek nefesimi kesiyordu. Geleneksel sanatları tasvir ederken romantizme kaymamak elimde değil. Sebebini bilmemekle beraber ve ister istemez öyle bir hale sokuyor beni. Çocuk ve gençlerin nasıl her şeyi ruhlarıyla yaptıklarını, o enerjiye nasıl hâkim olamadıklarını ve sınırların ötesinde hareketlerini biliyoruz. Sanatın her alanında olduğu gibi bir enstrüman çalarken, şarkıyı söylerken de çocuk ve gençlerin kendi karakterlerini açıkça yaşadıklarını görebiliyorduk. Belki de bu apaçık enerji, bütün Ermenistan-Gürcistan seyahatim boyunca her andan çok büyük öğreti ve beğeniyle geçmeme rağmen, beni her şeyden alıp sadece onların ritmine, sesine, ruhuna, varlığına çeken şeydi.

Atölye çalışmasının ardından Oshakan Kültür Merkezi Orkestrası konserini dinleyen şanslı izleyicilerden biri olarak, geleneksel Ermeni şarkılarına olan beğenimin tazelenmesi bir taraftan bugüne özel oluşturulmuş programın çok yönlü oluşunu belirtmek de önemli. Music of Armenia’nın hem gençlerin müzik becerilerini bu alandaki öncü bir müzisyen ve şefle birlikte deneyimlemelerine olanak sağlarken onlara sahne deneyimi de sunan ve böylece öğrenilen bilginin aktarılmasına alan açan bütünsel bir programı hayata geçirdi.

Silk Road Otel’in ev sahipliğinde ücretsiz olarak gerçekleşen atölye ve konserin ardından yer değiştirmek ve başka bir ruh haline bürünmek üzere The Loft’a geçince hafta ortasında bir tatil akşamı almak gibi (Erivan’da yaz akşamları çok sıcak günün ardından dışarıya çıkıp serinlemek ve dışarıda zaman geçirmek için harika zaman). Akşam konseri ile çemberi tamamlayan Music of Armenia’nın geleneksel müziği nasıl modern alanlara entegre edebildiği hem izleyici hem de sanat yöneticileri tarafından farkına varılması önemli bir düşünce ve uygulama örneği. Kelime anlamıyla geleneksel motifler, seçilen mekânın mimarisi, özellikle halı kullanımı ile oluşturulan alan, programın anlamına özel kostüm ve objeler, geleneksel ve modern enstrüman ve müzikleri güncel formların içinde çok uyumlu bir şekilde hayatımıza katıyor olmak sanat aracılığıyla hayatın aslında her zaman eskiyle yeninin bir arada nasıl uyum içinde olabileceğinin bir göstergesi niteliğinde.

* Müge Olacak’ın Ermenistan ziyareti, Music of Armenia daveti ve Hrant Dink Vakfı Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu desteğiyle gerçekleşmiştir.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Müge Olacak
Müge Olacakhttp://www.mugeolacak.com
Atelier Muse Kurucu Direktörü, performans sanatçısı, araştırmacı ve yazar Müge Olacak, İstanbul ve Berlin'de yaşamaktadır. 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş ve çeşitli çokuluslu şirketlerde pazarlama deneyimi edinmiştir. 2015-16’da, Türkiye’de başladığı çağdaş dans ve koreografi eğitimine Polonya’da devam etmiştir. 2011’den bu yana çağdaş dans, performans, disiplinlerarası üretimler ve gösterimler gerçekleştirmekte olup özellikle kadın, tabular, ifade özgürlüğü konuları, kişisel ve sosyal ilişkilere odaklı çalışmaktadır. SzurSure (Polonya) performans grubunun kurucularındandır. Yönettiği ve ürettiği çalışmalar ile HAU Hebbel am Ufer Berlin & ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), Hrant Dink Vakfı, Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu ve işbirliği programlarından burs ve ödüller kazanmıştır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol