Rusya’daki Primorye Safari Park’ında bulunan ve esaret altında tutulan Amur isimli Sibirya kaplanının kafesine geçtiğimiz günlerde hayvanat bahçesi görevlileri tarafından yemesi için canlı bir keçi konuldu, ancak Amur’un keçiye yaklaşımı bilinenden oldukça farklı oldu.

Olay üzerine açıklama yapan park yetkilileri, “Amur’un böyle bir tepki vereceğini hiç beklemiyorduk, keçiye saldırmadı ve korkusuz keçi de ondan kaçmadı” dedi.

(Fotoğraf: Vitaliy Ankov/Sputnik)
(Fotoğraf: Vitaliy Ankov/Sputnik)

Korkusuz tavırlarından dolayı Timur adı verilen keçi ve Amur, gün içerisinde iyi birer dost gibi birlikte dolaşıyor. Park yetkililerinin açıklamalarına göre Timur, Amur’u alfa erkek olarak görüyor ve o nereye giderse onu takip ediyor. Timur’un korkusuz tavırları, yaşananları oldukça ilginçleştirmiş.

Bir park yetkilisinin açıklamasına göre, Timur ve Amur yakın ilişkiye girdiğinden bu yana çok nadir birbirlerinden ayrılıyorlar. Önüne koyulan canlı hayvanlardan beslenen Amur, artık çiğ et yemeyi ve canlı hayvan öldürmemeyi tercih etmiş. Parktaki diğer kaplanlara canlı hayvan götüren bir çalışana tıslayan Amur’un daha önce hiç böyle davrandığına şahit olunmamış. 

Timur ve Amur’un dostluğu doğada çok da fazla karşılaşılan bir arkadaşlık tipi değil, şimdilerde ise Amur’un neden böyle davrandığına dair analiz yapılıyor.

Timur Amur 2

Kaynak: My Modern Met 

Hazırlayan :Burak Avşar