Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiEsaret altında bir dostluk hikâyesi: Kaplan Amur ve Keçi Timur

Esaret altında bir dostluk hikâyesi: Kaplan Amur ve Keçi Timur

-

Rusya’daki Primorye Safari Park’ında bulunan ve esaret altında tutulan Amur isimli Sibirya kaplanının kafesine geçtiğimiz günlerde hayvanat bahçesi görevlileri tarafından yemesi için canlı bir keçi konuldu, ancak Amur’un keçiye yaklaşımı bilinenden oldukça farklı oldu.

Olay üzerine açıklama yapan park yetkilileri, “Amur’un böyle bir tepki vereceğini hiç beklemiyorduk, keçiye saldırmadı ve korkusuz keçi de ondan kaçmadı” dedi.

(Fotoğraf: Vitaliy Ankov/Sputnik)
(Fotoğraf: Vitaliy Ankov/Sputnik)

Korkusuz tavırlarından dolayı Timur adı verilen keçi ve Amur, gün içerisinde iyi birer dost gibi birlikte dolaşıyor. Park yetkililerinin açıklamalarına göre Timur, Amur’u alfa erkek olarak görüyor ve o nereye giderse onu takip ediyor. Timur’un korkusuz tavırları, yaşananları oldukça ilginçleştirmiş.

Bir park yetkilisinin açıklamasına göre, Timur ve Amur yakın ilişkiye girdiğinden bu yana çok nadir birbirlerinden ayrılıyorlar. Önüne koyulan canlı hayvanlardan beslenen Amur, artık çiğ et yemeyi ve canlı hayvan öldürmemeyi tercih etmiş. Parktaki diğer kaplanlara canlı hayvan götüren bir çalışana tıslayan Amur’un daha önce hiç böyle davrandığına şahit olunmamış. 

Timur ve Amur’un dostluğu doğada çok da fazla karşılaşılan bir arkadaşlık tipi değil, şimdilerde ise Amur’un neden böyle davrandığına dair analiz yapılıyor.

Timur Amur 2

Kaynak: My Modern Met 

Hazırlayan :Burak Avşar

SON YAZILAR

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

Tayland donanması askerleri yanan ve batmakta olan gemiden kedileri kurtardı

Tayland donanması yanan ve batmakta olan bir gemiye terk edilen 4 kediyi kurtardı. Salı günü gerçekleşen kazada öncelikle insan tayfasının boşaltıldığı anlaşıldı. Bu durumda görev...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol