Eşcinsel penguenler heteroseksüel penguenlerin yumurtalarını çalıyor

867.281

Her gün karşılaştığımız, internette okuduğumuz ve hâlâ bazı insanların gösterdiği homofobik tepkiler bu sefer penguenler aleminde karşımıza çıktı. Hayvanların kendi arasında olan bu homofobik olaylara bakıcılar da geri kalmayarak el atmış.

Bir çift eşcinsel penguenin, heteroseksüel penguenlerden “baba” olmak adına yumurta çaldıkları bildirildi.

MALE PENGUINS AT EDINBURGH ZOO HAVE BEEN HITTING ON EACH OTHER AS A RESULT OF A SHORTAGE OF FEMALES AT THE WORLD FAMOUS ZOO
Çift, hırsızlıklarını saklamak için yumurtalarıyla birlikte paytak paytak yürümeye başlamadan önce ailelerin ayaklarının altına taş yerleştirmeye başladılar.

Ama bu hileleri, hayvanat bahçesindeki eşcinsel çifti, gruplarından dışlamış diğer penguenler tarafından fark edildi.

Eşcinsel penguenler heteroseksüel penguenlerin yumurtalarını çalıyor 3Bekçiler, üç yaşındaki bu çifti kuluçka zamanında geri kalan topluluğu rahatsız etmelerini önlemek adına o dönem içerisinde onlardan ayırmaya karar verdi.

Çin’in kuzeyinde bulunan Harbin’de, Kutup bölgesindeki bir bekçi, eşcinsel çiftin cinsel tercihlerine rağmen doğuştan gelen baba olma duyguları olduğunu açıkladı.

Eşcinsel penguenler heteroseksüel penguenlerin yumurtalarını çalıyor 2

Bir bakıcı, Austrian Times gazetesine ”Yetişkin bir erkek olmanın sorumluluklarından biride yumurtalara göz kulak olmaktır. Bu çift için biyolojik olarak baba olmak imkânsız olsa da doğuştan gelen tutkularına hâlâ sahipler. Kuluçka dönemlerinde onları ayrı kafeslere koymamız gerekiyor. Bu bir ayrımcılık değil. Aksi halde bütün grup kuluçka zamanında rahatsız olacak” açıklamasında bulundu.

Hayvan krallığında homoseksüellikle ilgili sayısız örnek bulunmakta. Ama eşcinsel penguenler halkın dikkatini diğer türlere oranla daha çok çekti.

Almanya’da bir hayvanat bahçesi, eşcinsel erkek penguenleri uçabilen İsviçre dişi kuşlarıyla çift yapmayı denedi. Yasadışı davranışları nedeniyle eşcinsel lobi gruplarının öfkesine sebep oldular. Proje, erkeklerin “dönüşmeyi” reddetmeleri ve eşleştirilmeye çalıştıkları kuşlara ilgi göstermemeleri sonucunda iptal edildi.

2002 yılında New York’ta bir hayvanat bahçesinde yedi yıldır beraber olan bir çift penguen, bakıcılar tarafından ikisinin de erkek olduğu anlaşıldığında “dışlanmışlardı.”

Kaynak: Telegraph