Okuma süresi: 2 dakika

Geçtiğimiz günlerde OdaTv.com “şok” bir habere imza attı, habere göre Türkiye Et ve Balık Kurumu’nda ölü hayvanların kesimhaneye gönderildiğine ilişkin görüntüler ortaya çıkmış, OdaTV bunu yayınlamış  ve ardından çok ses getirmişti.

Ses getirmiş olması çok garip çünkü bu aslında malumun ilanından başka bir şey değildi. Sonuç olarak etin nasıl elde edildiği ortada. Yaşamda kalmak isteyen ama insan türünden olmayan canlıları başka insanların ve teknolojinin yardımı ile besler, yetiştirir sonra canice öldürürsünüz. Daha sonra parçalarına ayırır, bu parçaları insan sindirim sistemine uygun hale gelmesi amacıyla çeşitli, doğada olmayan işlemlerden geçirirsiniz ve pişirip sos ile yersiniz. Bu her zaman her anlamda budur. Yani etin leşten yani ölü hayvandan elde edildiği bilinen bir gerçektir.

Fakat bu gerçek bir kere daha insanların yüzüne vurulunca et yiyen insanların büyük bölümü çok sinirlendi. Leş yemek; leş yiyicilik, leşçillik anlamına gelir. Leşçil kelimesi aynı zamanda dilde aşağılama için kullanılır. En nefret edilen kişileri aşağılamak ve tanımlamak için kısaca “leş yiyici” tabiri küfür şeklinde kullanılır. İşte bu yüzden kişilerin leş yediklerini kabul etmesi aslında kendilerini o leş yiyici karakterlerden biri olarak tanımlamaları anlamına gelecektir. Gerçek şu ki doğadaki leşçiller hayvanlara insanların uyguladığı zulmü uygulamazlar dolayısı ile leşçil kelimesi bir insan için aslında bir övgü olmalıdır.

İnsanın doğadaki leşçillerden en büyük farkı bedensel olarak et yemeye evrimini tamamlamamış olduğumuzdan kaynaklı olarak eti işleyerek insanın yiyebileceği kıvama getirmesidir. Buna rağmen, genel olarak orta yaş sonrası, uzun et tüketimi kaynaklı tahribattan dolayı doktorlar eti yasaklamaktadır. Fakat, gene de yoğun şekilde çiğ et yiyerek feci şekilde ölen ya da kurtlanan insanlar da olmuştur. (sürekli suşi yediği için beyni kurtlanan adamı hatırlayınız, daha fazlası için internetten arama yapınız)

OdaTV’nin haberinden sonra kurum bir de açıklama yapmış fakat her anlamda anlamsız olacak olan bu açıklamaya yer vermeye de gerek duymuyoruz. “Leş değil et” demek için atılacak taklalar sadece dili temizler. Geri kalanlar için lütfen vicdanınıza danışınız.

OdaTV nin ilgili haberleri:

http://odatv.com/iste-sofraniza-gelen-olu-hayvanlarin-goruntusu-2502171200.html

http://odatv.com/ve-bakanlik-kabul-etti-2602171200.html