Okuma süresi: 2 dakika

Etiyopya’nın Omo Vadisi’ndeki Daasanach kabilesi, meşhur “Bir insanın çöpü, bir diğerinin hazinesidir” deyişini gerçek kılan bir geleneğe sahip. Bu yarı göçebe kabile, insanların çöpe attığı şeyleri toplayarak harika takılara çeviriyor.

Fotoğrafçı Eric Lafforgue, kabile ile birkaç yıl geçirerek onların yaşam tarzlarını belgeleme şansı buldu. Ayrıca Lafforgue, şişe kapaklarından eski saatlere, saç tokalarından hurda metallere kadar kabile üyelerinin toplayıp birer harikaya çevirdiği bu geri dönüşüm hikâyesini de fotoğrafladı.

Eric Lafforgue 1

N’olmuş’un haberine göre şu an 50 bin nüfuslu kabile, daha önce hayvancılık ile uğraşırken son 50 yılda topraklarının çoğunu kaybetmeleri sonucunda tarım yapmaya başladılar.

Fotoğrafçı kendi internet sitesinde yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Kabileler bir şeyin israf olmasını istemez. Onlar her şeyi topladıktan sonra bunları yeni bir şeye dönüştürmenin yolunu bulur.”

Modern dünyanın betonlarından uzak bu halkın, “medeni insanın” çöplerini nasıl kendi günlük yaşamlarına dönüştürdüğünü Lafforgue’in fotoğraflarıyla bakalım!

Eric Lafforgue 3Eric Lafforgue 2Eric Lafforgue 4Eric Lafforgue 5 Eric Lafforgue 8Eric Lafforgue 6Eric Lafforgue 9Eric Lafforgue 10Eric Lafforgue 11

Kaynak: Lost At E Minor 

Hazırlayan :Burak Avşar