Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıEyüp Belediyesinde köpeklere eziyet

Eyüp Belediyesinde köpeklere eziyet

-

İstanbul, Eyüp semtinde Ekim ayının başında başlayan ve halen devam etmekte olan zararsız sokak köpeklerinin yasa dışı toplama işlemine hayvanseverlerin tepkisi çığ gibi büyüyor! Yasalara göre kulağında küpesi bulunan, yani sağlık kontrolünden geçmiş ve zararsız oldukları onaylanmış köpeklerin belediye görevlileri tarafından alınması yasak!

Hayvanseverler tarafından beslenen bu köpekler iddiaya göre toplama ekiplerinde sadece 1 adet veteriner bulunmasına rağmen veteriner olmayan belediye çalışanları tarafından da uyuşturucu iğneler ile vurulup bayıltıldılar. Bayıltılan hayvanların araçlarda üst üste istiflenip saatlerce havasız bir şekilde tutulduğu, bazılarının öldüğü yine iddialar arasında ve hayvanseverlerin çektikleri görüntüler bu iddiaları doğrular nitelikte!

Veteriner hekim dışındaki bireyler tarafından hayvanlara bilinçsizce uyuşturucu iğne atılması sağlık durumlarına göre köpeklerin ölmelerine sebep olabiliyor ayrıca veteriner dışında bu uyuşturucu iğnelerin kullanılmasının hayvanları koruma yasasına göre yasak olduğu biliniyor.

Peki toplanan hayvanlara ne olacak? Yapılan açıklamalara göre hayvanların kontrolleri yapıldıktan sonra tekrar salınacaklar… Fakat hayvanseverlerin belirttiklerine göre toplanan sokak köpekleri herhangi bir barınakta bulunamadı. Toplanan köpeklerin Kore ve Çin gibi köpek eti yiyen ülkelere satılacağı iddialar arasında, ki bu durum daha önce de gündeme gelmişti.

Eyüp Belediye başkanı Remzi Aydın Twitter’dan kendisine köpeklerin akıbetini soran hayvanseverleri engellemesi ise kafalarda yeni soru işaretlerinin oluşmasına sebep oldu! Hayvanlara şiddetin çoğaldığı bugünlerde aslında belki de hayvanları insanlardan korumalıyız! Hayatları zaten yeteri kadar zor olan sokak hayvanlarına yapılan bu acımasız uygulamanın bir an önce son bulmasını dilerken tekrar hatırlatıyoruz, bu dünya sadece bize ait değil, bu dünyada hayvanlar ile birlikte yaşıyoruz. Hayvanların da bizler gibi ve eşit yaşamaya hakları vardır. Lütfen bu yaşam hakkına saygı duyalım!

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Zuhal Şengül
Zuhal Şengül
Writer, columnist, animal rights activist , Balanced Body University certificated pilates instructor based in New York City.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol