Okuma süresi: 2 dakika

Fanzinin, edebiyat seven çoğu kişinin hayatında ayrı bir yeri vardır. Günümüz dünyası janjanlı kapakları, içi boşaltılan caanıım edebi figürleri ile popüler edebiyat dergilerinden ibaretmiş gibi görünse de hala iç açan, tek derdi üretmek ve edebiyat olan dergiler ve insanın içini ısıtan fanzinler var.

Edebiyatla haşır neşir olan herkes Fanzin ile illaki tanışmıştır fakat ilk kez duyanlar için şu en sevdiğim tanımla Fanzin nedir’e cevap vereyim: “Fanzin, İngilizce FANatic ve magaZİNE kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulan finansal kaynaklardan ve hiyerarşik yapılardan uzak alternatif bir basılı materyaldir.” Fanzinler, genellikle fotokopi ile çoğaltılır ve satış amacı güdülmeden dağıtılır. Bu arada e-fanzinler de mevcut. Fanzin Apartmanı’na uğrarsanız hem dijital hem basılı fanzinlerle ilgili bilgiye erişebilir, fanzin dünyasında olanlardan haberdar olabilirsiniz.

Fanzin Apartmanı’nın amacı ise bin bir emekle hazırlanan fanzinlerin görünürlüğünü arttırmak. Apartman, fanzinlerin birbiriyle iletişim halinde olması için faaliyete geçmiş bir grup fanzinciden oluşuyor. Ve en güzeli hiyerarşiden uzak bir platform olması. Ne yapılıyorsa hep birlikte yapılıyor. Gönüllülük esasına dayanan Fanzin Apartmanı, kolektif çalışan ve unvan tanımayan bir mecra. Yani genel yayın yönetmeni, başkan, başkan yardımcısı vs. yok. Sitede de belirttikleri gibi süreç ve aktiviteler paylaşım üzerinden ilerliyor.

Fanzin Apartmanı, pek çok Fanzinin adresi olduğu gibi sadece duyulmasında değil üretilmesinde de etkili. Düzenlenmesi, dağıtılması gibi okurlara ulaşma aşamasında da çalışma yürütülüyor. Bu yüzden siz de Fanzin Apartmanı’nın raflarına ulaşıp fanzinle tanışabilirsiniz.

Fanzin Apartmanı’ndan bahsetmişken Fankit Hareketini de anmalı. Fankit Hareketi de nedir derseniz bunu siteden aldığım şu ifade ile aktarayım: “Bir kitap düşünün! 30-40 sayfa aralığında, çoğaltımı hızlı, gönderimi kolay ve yayınevlerine bağlı kalmadan, bağımsız bir Fanatik Kitap. Tam bu istenç üzerinden hareket ederek türleştirdiğimiz bu kitap mantığı, Fanzin Apartmanı’na gönderilen dosyaların, kolektif şekilde fankitleştirilmesi gayretidir. Bu süreç sonunda elde edilen fankit paylaşıma açılır ve isteyen istediği kadar çoğaltma, dağıtma, paylaşma imkânına sahip olur.” Bu arada söylemeden geçmeyeyim benim de bir fankitim çıktı, çok tatlı bir his.

Fanzin Apartmanı’nı gezmek, fanzinlerin dünyasına dalmak çok keyifli. Eğer hala keşfetmediyseniz kaçırmamanızı öneririm.

Daha ayrıntılı bilgi ve apartmanda dolaşmak için: http://fanzinapartmani.com/