Okuma süresi: 2 dakika

Sosyal medyada duyurusu ilk yapıldığında yalnız bir kişilik bir kontenjan vardı. Sonra iyi tepkiler geldi ve destekçilerin artmasıyla kontenjan üçe yükseldi. Bu muhteşem bursu sizlere önceden tanıtmıştık. Şimdi ise zamanın gelip çattığını, kontenjanın ise altıya kadar yükseldiğini kulağınıza fısıldamak istedik. Bir.One için son başvuru tarihi 12 Eylül 2016.

Kendinden başkasına (hayvan, insan, çevre, vb.) faydası olması gerektiğine inanan ve bunu somut projeler üreterek ya da mevcut projelere destek vererek hayata geçiren öğrencileri teşvik etmek ve desteklemek istiyorlar. Oluşumun mimarları Ebru Elgöç ve Cansu Özge Özmen şu an için sadece geçen seneden 3, bu sene 6 kişi olmak üzere 9 öğrenciye burs verebildiklerini belirtiyorlar. Fakat daha fazla destekçi gönüllü olursa bu sayı artabilir. 

Bir.One nasıl alınır, nasıldır, ne kadardır?

Burs, 6 adet üniversite öğrencisine, aylık 200 TL olarak, sömestr ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere 12 ay boyunca, her ayın 16’sında ödenecektir. Burs her dönem sonunda öğrencinin akademik ortalaması (yarıyıl not ortalaması) 2.50 olduğu sürece, öğrenim süresi boyunca devam edecektir. Her yaş, bölüm ve sınıftan öğrenci başvurabilir. Vatandaşlık sınırlaması yoktur. İlk burs 16 Eylül 2016 tarihinde verilecektir.

Başvuru Koşulları:

  • Hayvan hakları, insani yardım, insan hakları, çevrecilik, sosyal girişimcilik konularının birinde veya birden fazlasında farkındalık sahibi olmak ve aktif çalışmalar yürütüyor olmak,
  • Bir devlet üniversitesinde 4 yıllık bir bölüme kayıtlı olmak, bir devlet üniversitesinde yüksek lisans yapıyor olmak veya bir vakıf üniversitesinde tam burslu okuyor olmak fakat üniversiteden aylık harçlık almıyor olmak,
  • Üniversite öğrenimi boyunca genel not ortalaması 2.50’nin altına düşmemiş olmak,
  • Kredi ve Yurtlar Kurumu harç ve öğrenim kredileri dışında hiçbir kurumdan burs almıyor olmak.
  • Öğrencinin hayvan sömürüsüne karşı olması, aynı zamanda bu sömürünün ekolojik dengede yarattığı hasarın farkında olması ve vegan olması tercih sebebidir. Bunun takibini yapamayacağımız için, bu bir şart değildir.

Başvuru şekli:

Bir.One Facebook sayfasına mesaj olarak fotoğraflanmış ya da taranmış şekilde gönderilecek belgeler:

  • Öğrenci belgesi
  • Güz 2016 dönemine kadarki transkriptleriniz,
  • Belirtilen alanlardaki çalışmalarınızı özetleyen ve bursun neden size verilmesini düşündüğünüzü anlatan başvuru/niyet mektubu.

Son başvuru tarihi 12 Eylül 2016’dır.

Lütfen tanıdığınız aktivist öğrencilerle paylaşın!

Siz de bir öğrencinin teşvik bursunun bir kısmını karşılamak isterseniz onlara yazabilir, destekçi olabilirsiniz!