Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıFaroe Adaları'nda geleneksel avcılığın kurbanları: Balinalar

Faroe Adaları’nda geleneksel avcılığın kurbanları: Balinalar

-

Danimarka’ya bağlı Faroe Adaları’nda geleneksel bir şekilde gerçekleştirilen “grindadráp” adlı balina avında geçtiğimiz yaz toplam 490 pilot balina öldürüldü.

Bölgede birçok farklı adada gerçekleştirilen avlardan en çok tepki toplayanı ise 23 Temmuz 2015 tarihinde Tórshavn Adası’nda 142, Bøur Adası’nda 111 pilot balinanın avlanması oldu.
Faroe Adaları Hükümeti, balinaların birkaç saniye içinde öldüğünü ve acı çekmediğini savunuyor, ancak Sea Shepherd adlı çevreci derneğin adada çektiği videolar hissettikleri acıyı gözler önüne seriyor. Bu yıl balina avına engel olmaya çalıştıkları için örgütün 12 üyesi tutuklandı, beşi adalardan sınır dışı edildi.

Memeli deniz hayvanlarının avlanması Avrupa Birliği’nde ve dolayısıyla AB üyesi bir ülke Danimarka’da yasaklanmış durumda. Ancak Faroe Adalarındaki balina avı Danimarka Polis Teşkilatı ve Donanması desteğiyle yapılıyor ve Pilot Whaling Act adlı Faroe Adalarındaki balina avcılığını korumak için çıkartılmış bir yasa bulunmakta.

Dünyanın her yerinden insanlar ise bu avcılığa karşı cephe alıyor. İki Alman yolcu gemisi turlarında artık Faroe Adalarında uğramayacaklarını açıkladı. İskoçya’nın Wick adlı şehri ise 20 yıldır Faroe Adalarında bulunan ikinci büyük şehir Klaksvík’in kardeş şehriydi. Wick şehrinden Gail Ross ve meslektaşları bu olayların Wick’teki turizmi kötü etkileyebileceğini ve Klaksvík’teki avcılıkla ilişkilendirilmek istemediklerini Klaksvík belediye başkanına belirttiler.

Sea Shepherd GlobalRoss, balina avının ve adalıların bu olaydan aldığı aşikar olan zevkin hiçbir şekilde geleneğe bağlı olmadığını ve olmaması gerektiğini, balina avının geçmişte çeşitli nedenleri olmuş olabileceğini, ancak günümüzde gereksiz ve acımasız olduğunu belirtti. Belediye başkanı ise bunu bir ültimatom olarak algıladı ve sürdürülebilir balina avı ve Wick ile kardeş şehir olma arasında bir seçim yapmanın kendileri için zor olmadığını belirtti, ancak Klaksvík ile ilişkilerini kesmeye hazır olmaları karşısında hayal kırıklığına uğradığını da ekledi.

Sea Shepherd Global (2)#STANDUP 250 hareketi ise 23 Temmuz’da öldürülen 253 pilot balinayla adalarda öldürülen diğer birçok balina için ve yaşamları tehdit altında olan diğer balinaları korumak için herkesi Sea Shepherd üyeleri yanında yer almaya çağırıyor. Dünyanın her yerinde Danimarka konsoloslukları ve büyükelçiliklerinin önünde protesto gösterileri düzenleniyor.

Kaynak: The Guardian, Standup250, Daily Mail, Sea Shepherd News
B
aşlık Görseli: The National Geographic

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol