Ana SayfaYaşamYol TepenlerKatı bir Müslüman ülke Maldivler'de sırt çantalı bir gezgin olmak

Katı bir Müslüman ülke Maldivler’de sırt çantalı bir gezgin olmak

-

Hint Okyanusu’nda konumlanan Maldivlerin (resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti) bin 200 adasının sadece 281’inde yaşam sürüyor. Bunların 86’sı, turistlerin yüksek fiyatlarla konaklayabileceği ada ve otel olarak kullanılıyor. Konaklama, günlük aktiviteler, ulaşım bu kadar pahalı iken ve ayda 100 bin turist ülkeyi ziyaret ederken haliyle turizm, Maldivler’de en önemli gelir kaynağı.

Balayı ülkesi haline gelen ülkede romantik sahil tatilleri ön planda. Resort‘larda su üzerinde konaklarken; “No news, no shoes” (Haber okumak ve ayakkabı giymek yok) uygulaması ve size özel tahsis edilen buttler (sadece tek kişiye hizmet eden görevli) ile hayatınızın tatilini yaşama imkânınız var. 

Peki, ya sırt çantalı bir turistseniz bütçeniz kısıtlı ve lüks seyahat size göre değilse hâlâ Maldivlerden zevk alabilir misiniz? Harika okyanusta dalış yapmanın, beyaz kumlarda güneşlenip, hindistan cevizi suyu içmenin maliyeti bu kadar fazla olmamalı değil mi?

Sırt çantalı turistler için Maldiv Cumhuriyeti’ne seyahat, eskiden imkânsızdı. 1984’te kabul edilen yasayla turistlere, resort dışında her hangi bir adada konaklama yasağı getirilmişti.

2009’da Mohamed Nasheed, ilk kez demokratik yollarla başkan seçildiğinde yerel turizmi harekete geçirecek birkaç yenilik getirdi. Yabancıların, üzerinde yaşanan adalara girmesi, restoran ve tur şirketlerini kullanması ve ucuz pansiyonlarda konaklamaları serbest bırakıldı.

maldivler2

Fakat, Maldiv Cumhuriyeti katı bir Müslüman ülke olduğu için resort turizmi dışında gelen kadın turistlere, omuzlarından dizlerine kadar örtülmelerini zorunlu tuttu. (Sahil ve otel içerisi dışında) Resort dışında içki satılmaması, domuz içeren hiçbir yemeğin sunulmaması, pornografik hiçbir ürünün ülkeye alınmaması, toplum içerisinde öpüşülmemesi de bu katı kurallar içerisinde yer aldı. Toplumsal baskılar ise turistlerin yasaklarına yasaklar ekledi. Çünkü bazı katı Müslüman halk, hâlâ, gelen turistlerin toplum kurallarının ve dinin etkisini azaltacağını düşünüyor.

maldivler2009’da kabul edilen bu yasa sonrası, 2010 ve 2015 yılları arası Maldivli girişimciler tarafından 260’a yakın butik otel ve pansiyon açıldı. Çoğu Male’e çok yakın bulunan Hulhumale ve Maafushi adalarında toplandı. Özellikle takımadalarının en uzağında bulunan mercan adalarında ise yavaş yavaş bu işletmelerin yapımı sürüyor. Ucuz ulaşım için yerellerin de kullandığı yolcu teknelerini kullanabilirsiniz. Male’den mercan adalarının tek tek hepsine giden bu teknelerin ücreti yaklaşık 1- 2 dolar civarında.

Male’de bulunan süpermarketlerde ise almak istediğiniz her şeyi bulabiliyorsunuz. Yemeğinizi kendiniz pişirerek bütçenizi daha da kısmanız mümkün.

Coco-Palm-dhunikolhuBu yeni uygulamadan haberi olmayan turistler ise gecelik fiyatı milyarlarca lira olan resortlarda konaklamaya devam ediyor. Pansiyonlarda kalan çok fazla turist yok. Havaalanından resorta gidip yerel kültürü hiç tanımadan eve dönen insanların, Maldivler deyince, akıllarına “balık pazarları, dışa bağımlı ekonomi, trafik, misafirperverlik” gibi kavramların gelmeyeceği ise aşikâr.

Küresel ısınma yüzünden yüz yıl sonra tamamen su altında kalacağı öngörülen Maldiv Cumhuriyeti adalarına bir an önce gitmek için artık hiçbir engeliniz kalmadı. Sırt çantanızı alıp yola düşebilirsiniz.

Başlık Fotoğrafı: Ibelhop

SON YAZILAR

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...

Bu Bir Hikaye Değildir! Bir İkona Veda

“İnsanlar seni üzdüğü için değil, onların seni üzmesine izin verdiğin için yazıyorsun. Fark etmez. Yazıyorsun diye sanma bu sana yetmez. Çek lisanı çek baba, çekelim....

Amacımız Türkiye’deki Dünya Mirası Sayısını Arttırmak !

2010 yılında seyahat etmeyi seven, bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemiş ve ilgi alanları yurt içi ve yurt dışında özellikle UNESCO Dünya Mirası alanlarını gezmek...

Aziz Paul Yolu & Hür İnsan Üzerine Şiir

''Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek: Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir.'' Epiktetos Yaşamın kendisinde umutsuzluk yoktur. Hiç gördün mü umutsuzluğa kapılıp...
Munise Nilay Kahyaoğlu
Munise Nilay Kahyaoğlu
İzmirli, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu, dünya gezgini, amatör fotoğrafçı ve yazar. Amerika’da dil eğitimi aldı. farawayfromthehome.com adlı web sitesinin kurucusu. Sosyal medyada yazarak insanlara ilham olmak istiyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol