Hint Okyanusu’nda konumlanan Maldivlerin (resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti) bin 200 adasının sadece 281’inde yaşam sürüyor. Bunların 86’sı, turistlerin yüksek fiyatlarla konaklayabileceği ada ve otel olarak kullanılıyor. Konaklama, günlük aktiviteler, ulaşım bu kadar pahalı iken ve ayda 100 bin turist ülkeyi ziyaret ederken haliyle turizm, Maldivler’de en önemli gelir kaynağı.

Balayı ülkesi haline gelen ülkede romantik sahil tatilleri ön planda. Resort‘larda su üzerinde konaklarken; “No news, no shoes” (Haber okumak ve ayakkabı giymek yok) uygulaması ve size özel tahsis edilen buttler (sadece tek kişiye hizmet eden görevli) ile hayatınızın tatilini yaşama imkânınız var. 

Peki, ya sırt çantalı bir turistseniz bütçeniz kısıtlı ve lüks seyahat size göre değilse hâlâ Maldivlerden zevk alabilir misiniz? Harika okyanusta dalış yapmanın, beyaz kumlarda güneşlenip, hindistan cevizi suyu içmenin maliyeti bu kadar fazla olmamalı değil mi?

Sırt çantalı turistler için Maldiv Cumhuriyeti’ne seyahat, eskiden imkânsızdı. 1984’te kabul edilen yasayla turistlere, resort dışında her hangi bir adada konaklama yasağı getirilmişti.

2009’da Mohamed Nasheed, ilk kez demokratik yollarla başkan seçildiğinde yerel turizmi harekete geçirecek birkaç yenilik getirdi. Yabancıların, üzerinde yaşanan adalara girmesi, restoran ve tur şirketlerini kullanması ve ucuz pansiyonlarda konaklamaları serbest bırakıldı.

maldivler2

Fakat, Maldiv Cumhuriyeti katı bir Müslüman ülke olduğu için resort turizmi dışında gelen kadın turistlere, omuzlarından dizlerine kadar örtülmelerini zorunlu tuttu. (Sahil ve otel içerisi dışında) Resort dışında içki satılmaması, domuz içeren hiçbir yemeğin sunulmaması, pornografik hiçbir ürünün ülkeye alınmaması, toplum içerisinde öpüşülmemesi de bu katı kurallar içerisinde yer aldı. Toplumsal baskılar ise turistlerin yasaklarına yasaklar ekledi. Çünkü bazı katı Müslüman halk, hâlâ, gelen turistlerin toplum kurallarının ve dinin etkisini azaltacağını düşünüyor.

maldivler2009’da kabul edilen bu yasa sonrası, 2010 ve 2015 yılları arası Maldivli girişimciler tarafından 260’a yakın butik otel ve pansiyon açıldı. Çoğu Male’e çok yakın bulunan Hulhumale ve Maafushi adalarında toplandı. Özellikle takımadalarının en uzağında bulunan mercan adalarında ise yavaş yavaş bu işletmelerin yapımı sürüyor. Ucuz ulaşım için yerellerin de kullandığı yolcu teknelerini kullanabilirsiniz. Male’den mercan adalarının tek tek hepsine giden bu teknelerin ücreti yaklaşık 1- 2 dolar civarında.

Male’de bulunan süpermarketlerde ise almak istediğiniz her şeyi bulabiliyorsunuz. Yemeğinizi kendiniz pişirerek bütçenizi daha da kısmanız mümkün.

Coco-Palm-dhunikolhuBu yeni uygulamadan haberi olmayan turistler ise gecelik fiyatı milyarlarca lira olan resortlarda konaklamaya devam ediyor. Pansiyonlarda kalan çok fazla turist yok. Havaalanından resorta gidip yerel kültürü hiç tanımadan eve dönen insanların, Maldivler deyince, akıllarına “balık pazarları, dışa bağımlı ekonomi, trafik, misafirperverlik” gibi kavramların gelmeyeceği ise aşikâr.

Küresel ısınma yüzünden yüz yıl sonra tamamen su altında kalacağı öngörülen Maldiv Cumhuriyeti adalarına bir an önce gitmek için artık hiçbir engeliniz kalmadı. Sırt çantanızı alıp yola düşebilirsiniz.

Başlık Fotoğrafı: Ibelhop