Fatsa’da ilerlemeye devam eden maden projesine karşı maden sahası önünde eylem yapan Ünye ve Fatsa halkı jandarmanın müdahalesi ile karşılaştı.

Ordu’nun Ünye ve Fatsa içlerine kadar etki edecek ve siyanür kullanılarak elde edilecek altın madeni bir kez daha protesto edildi. Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu’nun çağrısıyla maden sahası önünde basın açıklaması okumak amacıyla toplanan Ünye ve Fatsalılara CHP ve HDP’li milletvekillerinin yanı sıra Karadeniz İsyandadır Platformu, Kuzey Ormanları Savunması, Murgul Siyanüre Hayır Platformu, Gürgentepe Çevre Platformu, Gaia Dergi ve ZAD da destek verdi.

Fatsa Eylem 4

Madene karşı kurulan çadır direnişinin 280. gününde gerçekleştirilen basın açıklamasını Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu’ndan Özge Yağcı okudu. Geçtiğimiz yapılan özel mülke giren noktada yol kapatma eylemlerini hatırlatan Yağcı, “Altıncı şirkete yolları hukuksuz biçimde açtılar. Köylünün geçişine uygun üç-beş metrelik yollar şehirlerearası otoban gibi büyütüldü. Kontrolsüz taşıdıkları malzemenin ağırlığı nedeniyle evlerimiz çatladı. Bunu gösterdiğimiz yetkililer kafalarını öte tarafa çevirmeyi tercih etti. Sularımıza, derelerimize el kondu, hayvanlarımız susuz kaldı” dedi.

Maden çalışmaya başlamadan maden sahasında heyelanlar olduğuna dikkat çeken Yağcı, “Çevre köylerin maden sahasına katılacağı süreci başlattılar, karşı durduk, maden sahasının büyütülmesini engelledik. Projeye göre, suyumuzu, havamızı, toprağımızı kirletip gidecekler. Bize kirlenmiş toprak, içine zehirli ağır metallerin karıştığı yeraltı ve yerüstü sular kalacak. Fındığımız siyanürlü olacak! Bizler ‘Bu toprakların sahibiyiz demekten’, dedelerimizin mezarını, torunlarımızın geleceğini savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Fatsa Eylem 2

Asker bayrağı alınca!

Platformun basın açıklamasının ardından özellikle çevre köylerden gelen kadınlar ile jandarma arasında sıcak diyaloglar yaşandı. Maden sahasının girişinin on metre önünde bir TOMA ile konuşlanan jandarmanın yolu açmasını isteyen Ünye ve Fatsa halkı, jandarmanın maden şirketini koruyan konumunu protesto etti. Daha önce de maden sahasına gidip geri dönmekten, yasal yollardan sonuç alamamaktan rahatsız olan köylüler, bariyerleri sarsarken, bir askerin bariyerlerin arkasından çıkıp bir eylemcinin elindeki Türk bayrağını almaya çalışması büyük tepki ile karşılandı. Bu noktada halkın öfkesinin yükselmesi, tansiyonun artması üzerine, jandarma TOMA ile müdahale ederek grubu dağıtmaya çalıştı. Bariyerin üzerinden coplarla darp edilenler olurken bir kişi de kafasından yaralandı.

Fatsa Eylem 5

Direniş devam edecek

Müdahalenin ardından Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu, gerginliği yatıştırarak oturma eylemi başlattı. Burada tartışmalar devam ederken platform adına söz alan Eren Atasoy buraya basın açıklaması yapmak ve oturma eylemi gerçekleştirmek üzere geldiklerini hatırlatarak, eylemin direniş çadırı önünde devam edeceğini söyledi. Tartışmalarına direniş çadırında devam eden Ünye ve Fatsa halkı, maden faaliyetinin durdurulması ve direnişin yükseltilmesi üzerine konuşmaya devam ettiler.

Fatsa Eylem 9

Fatsa Eylem 8

Fatsa Eylem 7

Fatsa Eylem 6

Fatsa Eylem 3

Fotoğraflar: © Erdem Şimşek