Ana SayfaYaşamLGBTİ+Müzikten de öte tuhaf bir kamp: Queer Rock Camp

Müzikten de öte tuhaf bir kamp: Queer Rock Camp

-

Queer Rock Kampı aslında her ne kadar gençlerin müzik yeteneklerini geliştirip, eğlenmelerini amaçlayan bir yer olsa da aslında içerisinde çok daha fazla şeyi barındırıyor yani bu kamp bildiğimiz kamplara hiç mi hiç benzemiyor.

Queer Rock Camp 1

2011 yılında Amerika’nın Washington Eyaleti’nde bulunan Olympia’da kurulan ilk Queer Rock Kampı, kısa zaman içerisinde Seattle’a yayıldı. Kendi türü içerisinde bir ilk olan bu kamp,tuhaf adlandırılan gençlerin bir topluluk bulabileceği, destek alabilecekleri ve kendi seçtikleri, rock müzik kültürüne ait olan enstrümanları çalmayı öğrenebilecekleri bir yer haline gelmiş bulunmakta.

Girls Rock Camp” yani isminden de anlaşılabileceği gibi sadece kızlara ait olan bir kamptan ilham alan Queer Rock Camp, içinde farklı hikâyeler barındırıyor. Örneğin; iki yıl önce, Jenny Caronna ismindeki genç kadının 12 yaşındaki kızı Saturn, “Rock ’n Roll Camp for Girls Orange County” isimli bir kampa gidiyor ve bir sonraki sene bir takım şeyler sert bir şekilde yön değiştiriyor ve Saturn artık bir “kız” olarak tanımlanmıyor.

Caronna, The Huffington Post’a verdiği röportajda Girls Rock Camp’ın hâlâ onları hoşgörü ile kabul ettiklerini ancak Saturn için artık uygun olmadığını belirtiyor ve artık Saturn’un cinsiyet değişkenliği üzerine kendisine “onlar” diye hitap edilmesini istediğini söylüyor. Müzikal bir aileden gelen Saturn, 9 yaşından beri annesi Jenny ile birlikte bir grupta eğlence amaçlı gitar çalıyor.

Kâr amacı gütmüyor, tuhaf insanlara ev sahipliği yapıyor

Caronnalar, Queer Rock kampını ilk kez duyduklarında, Saturn’ü Olympia’ya göndermeyi düşünüyor ancak sonrasında kendi kamplarını kurmaya karar veriyor. Güney Kaliforniya bunun için muhteşem bir mekân olacaktı çünkü burası sadece tarihin köklü rock gruplarını barındırmıyor, aynı zamanda 1 milyondan fazla LGBTİ popülasyonuna ev sahipliği yapıyor.

Trans, kendi deyimleri ile queer yani “tuhaf” olan insanlara ev sahipliği yapan Queer Rock Camp, kâr amacı gütmeyen liderlerden, profesyonellerden, aktivistlerden, küçük iş sahiplerinden öğrencilere kadar uzanan insanlardan oluşuyor. Onlar müzisyen ya da değil. Onlar mentör, onlar arkadaş ve onlar bu topluluğa ve geleceğine yardım edenler.

Gençlere kendileri olmalarına olanak veren, sanat yapmalarını sağlayan, arkadaş edinmelerine yardımcı olan ve onları cesaretlendiren bu kamp, umarız daha çok yerlerde açılıp ufak yaşta kimlik problemi yaşayan çocuk ya da gençlere yardımcı olmaya devam eder.

Queer Rock Camp 4

Queer Rock Camp 3
Queer Rock Camp SoCal kurucuları Annie Parkhurst & Jenny Caronna

Queer Rock Camp 5

Queer Rock Camp 6

Queer Rock Camp 7
Kaynak: The Huffington Post, Queer Rock Camp Southern California, The Los Angeles Beat

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...
Ceren Eyüpoğlu
Ceren Eyüpoğlu
24 yaşında olup, Londra'da Dijital Tasarım ve Markalaştırma üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Asker çocuğu olduğum için 4 senede bir okul değiştirmiş olmakla beraber, bu deneyimlerin hayatımda büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Seyahat etmeyi gerçekten ama gerçekten çok seven bir insanım. Yeni kültürler, yeni insanlar ve deneyimler benim ayrılmaz bir parçam olmuştur diyebilirim. Elimden gelenin daha da fazlasını yaparak kendimi farklı alanlarda geliştirmeyi ve bana verilen olanakları en iyi şekilde kullanmayı her zaman başarıya giden doğru yol olarak görmüşümdür. Aceleci bir insanım. Gerçekten her şey hemen olsun istiyorum her ne kadar hayatta bir takım şeyler için beklenilmesi gerektiğini bilsem bile. Biraz enteresan gelebilir ama gerçekten futbol ve bilgisayar aynı zamanda konsol oyunlarına ilgim biraz fazla sanırım. Sanat ve tasarıma her zaman büyük ilgim olmakla beraber, mümkün olduğunca diğer popüler konulardan da uzak kalmamaya çalışıyorum. Bilime ve teknolojiye meraklı bir insanım. Her şeyden önemlisi gerçekten bu hayata bir kere geldiğimize ve bize verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol