Ana SayfaKültür & SanatMüzikFelaketlere dikkat çekmek için doğayı konu alan 10 şarkı

Felaketlere dikkat çekmek için doğayı konu alan 10 şarkı

-

Michael Jackson’dan Megadeth’e doğayı konu alan 10 şarkıyı sizler için derledik.

Son yıllarda ekolojik sorunlar çok daha kritik boyutlara ulaştı. Dünyamızın dengesi gitgide bozuluyor ve bunun en büyük sorumlusu ise beşeriyet fakat ne yazık ki Doğa Ana’nın dengesinin bozulmasının bizim de sonumuzu getireceğinin henüz farkına varabilmiş değiliz.

Müzisyenler ise insanlarda farkındalık yaratmak amacıyla melodilerinde doğayı ve geleceğimizi tehdit eden sorunları ele alıyor.

Eddie Vedder – Society


Into the Wild (Özgürlük Yolu) denildiğinde aklımıza ilk gelen şarkıdır. Beşeriyetin açgözlünün bir canavar olduğunu anlatır bize. “Society”, toplum eleştirisinin melodilere en güzel dökülmüş halidir. Aslında Jerry Hannan’a ait olan şarkı, Eddie Vedder’ın eşsiz vokaliyle hayat buluyor.

Queen – The Prophet’s


Gelmiş geçmiş en iyi albümlerden biri sayılabilecek “A Night at the Opera”da yer alan The Prophet’s Song, Brian May’in imzasını taşır. Hastayken gördüğü bir rüyanın etkisinde kalarak yazdığı şarkı, iklim değişikliğinin bir öngörüsü olarak nitelendirilebilir.

Joe Walsh – Song for a Dying Planet


Amerikalı müzisyen Joe Walsh, “We are living on a dying planet / We’re killing everything that’s alive” dizeleriyle her şeyi çarpıcı bir şekilde anlatıyor ve bizlere bir uyanış çağrısında bulunuyor.

Gojira – Global Warming


Adı üstünde “Küresel Isınma”yı konu alan bu şarkı, Fransız progresif metal grubu Gojira’nın “From Mars to Sirius” adlı konsept albümlerinde yer alıyor. Albüm Dünya’nın yok oluşuna tanık olan bir insanın Dünya’ya tekrar hayat verişinin serüveninini ele alıyor.

Metallica – Blackened


Efsanevi thrash metal grubu Metallica’nın dördüncü Stüdyo albümleri “…And Justice for All”da yer alan Blackened; nükleer savaşı, dünyanın tahrip edilişini ve insanlığın yok oluşunu konu alıyor.

Megadeth – Countdown to Extinction


Sıradaki melodimiz ise yine efsanevi bir thrash metal grubundan . Megadeth’in beşinci stüdyo albümü “Countdown to Extinction”la aynı adı taşıyan parça, hayvanların avlanarak vahşice katledilmesini konu alıyor. Şarkı 1993 yılında “Humane Society” adlı hayvansever bir derneğin “Genesis” ödülünü kazanmıştır.

Red Hot Chili Peppers – Green Heaven

Green Heaven, funk rock’ın önde gelen gruplarından Red Hot Chili Peppers’ın ilk stüdyo albümlerinde yer alıyor. Toplum eleştirisi içermekle birlikte üzerinde yaşadığımız kara parçasını mahvettiğimizi ve bu yüzden okyanustaki huzurlu yaşamdan bir ders çıkarmamız gerektiği mesajını da içeriyor.

Depeche Mode – The Landscape Is Changing


“The Landscape Is Changing”, New Wave’in en önemli gruplarından Depeche Mode’un politik ve çevreci temaları bünyesinde barındıran beşinci stüdyo albümleri “Construction Time Again”de yer alıyor. Dave Gahan’ın etkileyici sesiyle söylediği “I don’t care if you’re going nowhere / Just take care of the World” dizelerine kulak vermekte fayda var.

Joni Mitchell – Big Yellow Taxi


Counting Crows versiyonuyla bilinen fakat aslı Joni Mitchell’a ait olan “Big Yellow Taxi”, bize yaşadığımızı hissettiren şeylerin çıkarlar uğruna yok edilmesine bir serzenişte bulunuyor.

Michael Jackson – Earth Song


Michael Jackson ve ekoloji kavramı yan yana geldiğinde, geriye söylenecek pek bir şey kalmıyor. Earth Song, onu uluslararası bir doğa marşı olarak nitelendirebileceğimiz kadar önemli bir yere sahip. Şarkının klibinin ise 7’den 70’e herkese ders niteliğinde izletilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Başlık Fotoğrafı: Gojira’nın From Mars to Sirius albüm kapağı

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Gökçen Sena Duman
Gökçen Sena Duman
1995 Karabük doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık Bölümü 3. Sınıf öğrencisi. Müzikle nefes alıyor. Edebiyata ve sanatın her türlü dalına oldukça ilgili. Daha iyi bir dünyaya olan inancını kaybetmemekte son derece kararlı.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol