Erkek gibi görünen ve erkek gibi kükreyen “gender-fluid” dişi aslan keşfedildi.

Bilim insanları tarafından Güney Afrika’nın Botsvana Okavango Deltası’nda her iki cinsinde fiziksel özelliklerini sergileyen dişi aslan keşfedildi.

(Fotoğraf: NY Post)
(Fotoğraf: NY Post)

Uzmanlar, dişi aslanın varlığını sürdürebilmek için evrimleşerek grubun sınırlarını ihlal edenleri yanıltmak için erkek aslan gibi yele ve kalın sesle kükreme özelliklerini geliştirdiğini bildirdiler.

Mmamoriri ilk kez 2012 de fark edilmekle birlikte bunu yapan tek dişi aslan olmadığı, aynı durumda olan beş aslandan sadece biri olduğu düşünülüyor.

“Gender-fluid” ihtiyaca göre farklı cinsiyetlerin özelliklerini gösteren canlılara verilen isimdir. Herhangi bir zamanda veya ihtiyaca göre erkek/dişi/cinsiyetsiz veya diğer cinsiyet türlerinden herhangi biriymiş gibi davranabilmektedir. Çoklu cinsiyet olarak da bilinir.

(Mmamoriri, Fotoğraf: Pink News)
(Mmamoriri, Fotoğraf: Pink News)

Bu özelliğin aynı zamanda hassas ve zor zamanlarda varlıklarını korumak veya alfa erkeğin ölmesi durumunda türün devamını sağlamak üzere gelecek nesillere de taşınabileceği belirtiliyor.

Gender-fluid belirtilerini gösteren diğer türlerden biri de erkek geyiktir. Kendilerine has çatallı boynuzlarını geliştirmeyip dişilerle bir arada olmak ve çiftleşmek için diğer erkeklerle dövüşmeleri gerekmeden yaşayabilirler.

Mmamoriri 2

Mürekkep balığının da saklanmak için renklerini ve derilerini değiştirebildikleri biliniyor.

Bununla birlikte aynı cinsiyetle cinsel ilişki kurulmasının “doğal” olmadığı tartışması, yapılan onca araştırmalara ve doğada bunun aksi olduğunun bilim insanlarınca ve hayvanlar alemince ispat edilmesine rağmen ne yazık ki sürüyor.

Kaynak: Pink News