Ana SayfaEkolojiHayvanlar AlemiErkek gibi görünen ve erkek gibi kükreyen dişi aslan keşfedildi

Erkek gibi görünen ve erkek gibi kükreyen dişi aslan keşfedildi

-

Erkek gibi görünen ve erkek gibi kükreyen “gender-fluid” dişi aslan keşfedildi.

Bilim insanları tarafından Güney Afrika’nın Botsvana Okavango Deltası’nda her iki cinsinde fiziksel özelliklerini sergileyen dişi aslan keşfedildi.

(Fotoğraf: NY Post)
(Fotoğraf: NY Post)

Uzmanlar, dişi aslanın varlığını sürdürebilmek için evrimleşerek grubun sınırlarını ihlal edenleri yanıltmak için erkek aslan gibi yele ve kalın sesle kükreme özelliklerini geliştirdiğini bildirdiler.

Mmamoriri ilk kez 2012 de fark edilmekle birlikte bunu yapan tek dişi aslan olmadığı, aynı durumda olan beş aslandan sadece biri olduğu düşünülüyor.

“Gender-fluid” ihtiyaca göre farklı cinsiyetlerin özelliklerini gösteren canlılara verilen isimdir. Herhangi bir zamanda veya ihtiyaca göre erkek/dişi/cinsiyetsiz veya diğer cinsiyet türlerinden herhangi biriymiş gibi davranabilmektedir. Çoklu cinsiyet olarak da bilinir.

(Mmamoriri, Fotoğraf: Pink News)
(Mmamoriri, Fotoğraf: Pink News)

Bu özelliğin aynı zamanda hassas ve zor zamanlarda varlıklarını korumak veya alfa erkeğin ölmesi durumunda türün devamını sağlamak üzere gelecek nesillere de taşınabileceği belirtiliyor.

Gender-fluid belirtilerini gösteren diğer türlerden biri de erkek geyiktir. Kendilerine has çatallı boynuzlarını geliştirmeyip dişilerle bir arada olmak ve çiftleşmek için diğer erkeklerle dövüşmeleri gerekmeden yaşayabilirler.

Mmamoriri 2

Mürekkep balığının da saklanmak için renklerini ve derilerini değiştirebildikleri biliniyor.

Bununla birlikte aynı cinsiyetle cinsel ilişki kurulmasının “doğal” olmadığı tartışması, yapılan onca araştırmalara ve doğada bunun aksi olduğunun bilim insanlarınca ve hayvanlar alemince ispat edilmesine rağmen ne yazık ki sürüyor.

Kaynak: Pink News

SON YAZILAR

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

Tayland donanması askerleri yanan ve batmakta olan gemiden kedileri kurtardı

Tayland donanması yanan ve batmakta olan bir gemiye terk edilen 4 kediyi kurtardı. Salı günü gerçekleşen kazada öncelikle insan tayfasının boşaltıldığı anlaşıldı. Bu durumda görev...
Ayşegül Butcher
Ayşegül Butcher
1963 Tarsus doğumlu. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Çukurova Üniversitesi MYO İşletme bölümlerinden mezun. İngilterede çevirmen olarak çalıştı. Uzun yıllar birçok özel üniversitede Mesleki İngilizce Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Bir kızı var. Halen Tarsus'ta yaşıyor. Yerel bir dergide yazıyor ve çeviriyi hobi olarak yapıyor. Eğitimcilikten emekli oldu ancak halen başka bir alanda çalışıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol