Ana SayfaYaşamFeminizmFeminist dostlukların gücünü yansıtan 21 fotoğraf

Feminist dostlukların gücünü yansıtan 21 fotoğraf

-

Kadınları destekleyen kadınlar. Bu güzel bir şey.

Kadın Tarihi Ayı, sadece kadınları kutlamakla kalmayıp, özellikle de diğer kadınlarla dayanışma içinde olan kadınları bir araya getirmek için daha iyi bir vakit olmadığı anlamına geliyor.

Kadınların sürekli birbirleriyle rekabet hâlinde olduğu fikri doğru değil. Elbette sağlıklı bir rekabetin yanlış bir yanı yokken, kadınların sahip olabileceği en güzel, uygun ve uzun süreli ilişkilerin bazıları diğer kadınlarla birlikte olanları. Örneğin; Gloria Steinem ve Dorothy Pitman Hughes’ın hayat boyu süren dostluğunu ele alalım, 1971’de Ms. Magazine’i kurdular ve bugüne kadar birbirleriyle bağlı kalmaya devam ediyorlar.

Dayanışma ve destek kutlamasında, kadınlar arasındaki dostluğun güzelliğini sergileyen aktivizm ve eğlence dünyalarından gelen kadınlardan 21 fotoğraf.

Estelle Griswold ve Cornelia Jahncke

Görüntü: Bettmann

Uzun zamandır arkadaş olan Estelle Griswold (tıbbi danışman ve New Haven’daki aile planlaması derneği kliniğinin yetkili müdürü) ve Cornelia Jahncke (Connecticut’taki şirkette aile planlaması derneğinin başkanı). Yüksek mahkemenin Connecticut’taki doğum kontrolünden yararlanmayı yasaklayan bir yasanın anayasaya aykırı olduğu yönündeki 1965 kararıyla zafer işareti yaparak poz verdi.

Yvonne Orji ve Issa Rae

Görüntü: Jeff Kravitz

Yvonne Orji ve Issa Rae, Rae’nin geçen yıl HBO’daki ”Insecure” isimli tv programının galasından uzun zaman önce arkadaş oldular. Rae popüler internet dizisi ”Awkward Black Girl”in yaratılması için hazırlanırken, Orjin’in 2008’de Youtube’a video eklemesiyle çevrimiçi görüşmeye başladılar. Molly ve Isa ”Insecure” için, televizyondaki siyah kadın dostluğunu güçlü ve kalıplaşmış ilişkileri ile resmettiler.

Jane Fonda ve Lily Tomlin

Görüntü: Vincent Sandoval

Jane Fonda ve Lily Tomlin, 1980’lerde ”9’dan 5’e” ve daha yakın geçmişte Netflix’in ”Grace ve Frankie” isimli filmlerinde birlikte çalıştılar, uzun süredir de yakın arkadaşlar. Her iki kadın da uzun zamandır feminist ve eşcinsel hakları konusunda sesleniyorlar.

Laverne Cox ve Janet Mock

Görüntü: Andrew Kelly / Reuters

Uzun zamandır birlikte olan arkadaşlar Laverne Cox ve Janet Mock trans kadınların dış görünüşüne, özellikle de trans kadınların görünürlüğüne yönelik son birkaç yılda muazzam ilerlemeler kaydetti. Her iki kadın da, topluluklarına yönelik konuşmak için eğlence ve gazetecilik dünyasındaki platformlarını kullandılar.

Joyce Scott ve Sandy Allen

Görüntü: The Washington Post

Joyce Scott ve Sandy Allen Washington DC’den iki uzun ömürlü arkadaşlar ve toplum aktivistleri, her iki kadının da torunları sokakta şiddetle öldürüldü. Trajedileri, toplumsal aktivizm tutkularına yol açtı.

Ilana Glazer ve Abbi Jacobson

Görüntü: Bravo

Ilana Glazer ve Abbi Jacobson, New York şehrinde yaşayan 20’li yaşlarındaki iki genç kızın çılgınlıklarını anlatan Comedy Central’in eğlendirici ”Broad City” isimli tv programından öncesine dayanan bir dostluğa sahip birbirlerini destekleyen hayat boyu en iyi arkadaşlar. Glazer ve Jacobson’ın şov dünyasının dışında da dostluk bağlarının kuvvetli olması her ikisinin de samimi, destekleyici ve tamamen güvenilir olmasından kaynaklıdır.

Kiyoko Yoshihiro, Gilda Grillo, Cecilia L. Negrete, Betty Friedan ve Susan Kedgley

Görüntü: Bettmann

Bu fotoğraf 1963’den, uluslararası feminist konferansı için kadın özgürlüğü başkanı Betty Friedan’ın evinde toplanan dünyanın her yerinden feminist arkadaşlar. Hepsi de birer kadın hakları aktivisti. Burada resmedilenler; Japon Kiyoko Yoshihiro, Brezilyalı Gilda Grillo, Meksikalı Cecilia L. Negrete, ev sahibesi Friedan ve Yeni Zelandalı Susan Kedgley.

Phoebe Robinson ve Jessica Williams

Görüntü: Brad Barket

Komedyen olan iki yakın arkadaş Phoebe Robinson ve Jessica Williams, hakaret ve nefret içeren ırkçı söylemlerden Michael Fassbender’in güzelliğine kadar her şeyi tartıştıkları bir program olan WNYC’nin eğlendirici internet yayını ”2 Dope Queens”in sunuculuğunu yapmaktalar.

Gloria Steinem ve Dorothy Pitman Hughes

Görüntü: Monica Schipper

Buradakiler; uzun zamandır arkadaşlar, feminist aktivist Gloria Steinem ve yazar Dorothy Pitman Hughes, kadınlar için kadın vakfı 2016 Gloria Ödülleri galasında 1971’den siyah-beyaz ikonik fotoğraflarını yeniden canlandırdılar.

Jen Richards ve Angelica Ross

Görüntü: Gabriel Olsen

Jen Richards ve Angelica Ross yakın arkadaşlar ve -Richards’ın da yarattığı ve yazdığı- ”onun hikayesi” isimli internet dizisinin de parlayan yıldızlarıdır. Farklı deneyimlere sahip farklı arka planlardan trans kadınlara karşı yaratılan medyadaki olumsuzluğa cevaben gerekli bir program. Trans kadınlar ve aktivistler gibi Richards ve Ross’un işbirliği de trans gösterimi ile ilgili önemli ve etkili sonuçlar verdi.

Amber Tamblyn ve America Ferrera

Fotoğraf: instagram/amberrosetamblyn

Amber Tamblyn ve America Ferrera, 2005 yapımı ”Gezgin Pantolon Kardeşliği” filminde bir araya geldi (hâlâ birbirlerini kardeş olarak görüyorlar). Dostlukları ve kariyerleri büyüdükçe, aktivizmde gösterdikleri yorulmak bilmeyen çalışmalarıyla her iki kadın da Washington’daki Kadın Meclisinde son zamanlarda etkin rol oynadılar.

Blac Chyna ve Amber Rose

Görüntü: Amanda Edwards

Blac Chyna ve Amber Rose Hollywood’un en şaşırtıcı gerçek ve destekleyici dostluklarından birine sahip. Bir zamanlar hip-hop’çu kızlar olarak işten atılmış iki kadın da sosyal medya yoluyla kendileri için kazançlı bir kariyer geliştirdiler. Burada; Chyna, 2016’da Los Angeles’taki Sürtük Yürüyüşü’nün ikinci yılında Amber Rose’a destek oluyor.

Yara Shahidi ve Rowan Blanchard

Görüntü: Stefanie Keenan

Yara Shahidi ve Rowan Blanchard (ergenlik döneminin bu garip evrelerinden kaçmak için ek olarak) son derece yetenekli, akıllı ve açık sözlü intersectional feminist olan iki genç Hollywood arkadaşı.

Patrisse Cullors, Alicia Garza ve Opal Tometi

Görüntü: Jeff Vespa

Patrisse Cullors, Alicia Garza ve Opal Tometi, (Black Lives Matter) siyahilere uygulanan şiddete karşı mücadele eden Afrika-Amerika kökenli sivil toplum hareketinin yaratıcıları ve yakın arkadaşlardır. Birlikte, Birleşik Devletler’de polisin vahşeti ve sistemik ırkçılığın gerçekleri hakkında farkındalık yarattılar.

Malala Yousefzai ve Muzoon Almellehan

Görüntü: Reuters / Darren Staples

Aktivist Malala Yousefzai ve aktivist Suriyeli mülteci Muzoon Almellehan, ilk olarak Ürdün’de esen tozlu bir mülteci kampında 2013’de karşılaştılar ve o an aralarında bir bağ kuruldu. Burada; Aralık 2015’te Birleşik Krallık’da Newcastle Upon Tyne’de Şehir Kütüphanesi’ndeki ilk toplantılarından önce yeniden bir araya geldiler.

Palesa Beverly Ortaie ve Rebecca Sevilla

Görüntü: Reuters / Jason Reed

Güney Afrikalı lezbiyen aktivist, 1995’te Birleşmiş Milletler 4. Dünya Kadın Konferansı’nda konuşma yaptıktan sonra Perulu aktivist arkadaşı Rebecca Sevilla ile görüştü. Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu’nda lezbiyen bir gruba izafeten konferansta konuşma yapan ilk kadın oldu.

Beyonce ve Nicki Minaj

Görüntü: Jamie McCarthy

Beyonce ve Nicki Minaj birlik olduklarında, sonuçlar genelde siyahi kız sihirbazlığıdır. Bu iki siyahi kadın sanatçı, bir fırsatını buldukları zaman sadece sahnede birbirlerine destek vermekle kalmadılar, aynı zamanda 2015’in en sıcak şarkılarından ve videolarından biri olan ”Feeling Myself”i de piyasaya sürdüler. (Şimdi Remy ve Nicki’yi sadece Yonce barıştırabilir.)

Sylvia Rivera ve Marsha P. Jhonson

Logo: Youtube

Sylvia Rivera ve Marsha P. Jhonson 1969’da tarihi Stonewall ayaklanmasını başlatan renkli trans kadınların ikisi. 1970’de, New York şehrinin genç trans çocuklarına yardım etmek amacıyla yaratılan bir organizasyon olan STAR (Sokak Travestileri Eylem Devrimcileri) bu yakın arkadaşlar tarafından kuruldu.

Viola Davis ve Meryl Streep

Görüntü: Jonathan Leibson

Viola Davis ve Meryl Streep gerçek hayatta yakın arkadaş olan ikili aynı zamanda Hollywood’un en yetenekli aktrislerinden de ikisi. Kariyerleri boyunca, her iki kadın da renkli kadınlar için ve 40 yaşın üzerindeki kadınlar için olabilecek rollerin çeşitleri hakkında her ayın ortasında Hollywood’a açıldı.

Diane Guerrero ve Jackie Cruz

Görüntü: Christopher Polk

Aktrisler Diane Guerrera ve Jackie Cruz, 2013’de Netflix’in ”Orange is the New Black” dizisinde bir araya geldiler ve o zamandan beri en iyi arkadaşlar. Birlikte, belgesiz göçmen hakları ve feminist sorunlarının yanı sıra medyada gösterilen Latin Amerikalı kadın hakkında da dobra dobra konuştular.

Dünya Kadın Yürüyüşünden Kadınlar

Görüntü: Mario Tama

Ocak ayında dünya genelinde ve Washington DC’de en son Kadın Yürüyüşü’nü destekleyenlerden kadınlar arası dayanışmanın ve aşkın dışavurumu herkese açık daha büyük bir alanda daha güzeli olamazdı. Burada; protestocu Krista Bouton DC’de gösteri yaparken bir arkadaşa sarıldı.

Kaynak: The Huffington Post

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Seda Altun
Seda Altun
31 yaşında Turist Rehberi. Radyoloji Raportörü ve İngilizce/Almanca Çevirmen. Veterinerlik öğrencisi, hayvan hakları aktivisti.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol