Okuma süresi: 2 dakika

FilmAmed Belgesel Film Festivali yeniden başlıyor. Amed Kayapınar Belediyesi’nin desteğiyle daha önce beş kez gerçekleştirilen FilmAmed Belgesel Film Festivali bir yıllık bir aradan sonra yeniden sinemaseverlerle buluşuyor.

Bölgedeki demokratik halk iradesinin en doğrudan tezahür ettiği alanlar olan yerel yönetimler iktidar tarafından kayyum marifetiyle gasp edilmiş, bu yerel yönetimlerin düzenlediği, destek verdiği tüm sanatsal etkinlikler, festivaller iptal edilmiş, bu sanatsal etkinliklerin yapıldığı, sanat eğitimlerinin verildiği salonlar, mekânlar bu tür etkinliklere kapatılmıştır. FilmAmed Belgesel Film Festivali’de bu durumdan etkilenmiş ve durdurulmak zorunda kalınmıştır. Daha önce beş kez düzenlenen Filmamed Belgesel Film Festivali dört parça Kürdistan’dan, Türkiye’den, Ortadoğu’dan ve dünyanın pek çok ülkesinden gelen filmleri ve yönetmenleri seyirci ile buluşturmuştur. Yapılan panel, seminer ve söyleşilerle belgesel sinemanın sorunları, yapım koşullarının zorluklarının ortaklaşarak aşılması gibi pek çok konuda tartışmalar yürütülmüştür. Yine festival bünyesinde verilen “belgesel film yapım desteği” çok sayıda belgesel filmin üretimine küçük de olsa destek olunmuştur.

Kürdistan, Türkiye, Ortadoğu coğrafyası bir bütün olarak büyük çalkantıların, alt üst oluşların, savaş ve çatışmaların olduğu bir süreçten geçiyor. Bütün uluslararası güç odaklarının kendi projelerini yürürlüğe sokmaya çalıştığı, bunun için çeşitli ittifaklar geliştirdiği, savaş ve çatışmalar çıkardığı bir dönemde elbette başta Kürtler olmak üzere bu coğrafyadaki halkların da bir direnişi, bir yeni yaşam, birlikte ve eşit yaşam tasavvuru ve bunun için de bir mücadelesi söz konusu. Bütün bu olup bitenler içerisinde yaşanan gelişmelere dair tanıklıklar ve tarih yazımı da ne yazık ki egemenlerin gözünden, egemenlerin tarih yazımının manipülasyonundan geçerek belgelenmektedir. Onurlu, eşit, özgür ve birlikte bir yaşam tasavvuru kuranların bütün bu mücadele süreçlerinde yaşananlara, deneyimlenen mücadele biçimlerine, direniş birikimine, yaşanan acı ve zulümlere ve elbette birlikte mücadelenin, yeni bir yaşam yaratma uğruna ortaya çıkarılan güzel pratiklerin tanıklığını yaratmaya ve bu tanıklığı belgelemeye ve bu tanıklık ve belgelemeyi etkin ve yaygın bir kanalla diğer insanlarla, diğer halklarla paylaşmaya ihtiyacı var. Biz biliyoruz ki bugün ülkemizde, Ortadoğu’da ve dünyada bu tanıklığı yaratanlar, belgeleyenler ve demokratik muhalefet alanına en büyük katkıyı sunanlar belgesel sinemacılar ve onların tanıklıklarının ürünü olan belgesel filmlerdir.

Ancak ne yazık ki bu kadar güçlü bir demokratik muhalefet gücüne sahip olan belgesel sinemanın seyirci ile buluştuğu mecralar her geçen gün iktidar tarafından daha da daraltılmaktadır. Birkaç küçük muhalif televizyon dışında televizyonlarda belgesel filmler gösterilmemekte, büyük merkezi festivallerin belgesel film bölümleri iptal edilmekte yahut festivaller muhalif içerikli belgesel filmleri sansürlemeye zorlanmaktadır. Tüm bunların yetmediği yerlerde de belgeselin gösterilebilmesi için eser işletme belgeseli gibi devlet tasarrufunda olan bir belge dayatılarak filmlerin gösterilmesi engellenmektedir.

Belgesel sinema için güçlü bir mecra olma yolunda ilerleyen Filmamed Belgesel Film Festivali’nin devam ettirilebilmesini bu açıdan oldukça önemli görmekteyiz. Belgesel sinema için güçlü bir mecra olma yolunda ilerleyen FilmAmed Belgesel Film Festivali’nin devam ettirilebilmesini bu açıdan oldukça önemli görmekteyiz. Tüm belgesel sinemacılara sesleniyoruz ve “FİLMİNİ AL DA GEL!” diyoruz. İmkân ve olanaklarımızın elvermemesi sebebiyle festivale kendi imkânları ve filmleriyle dayanışma içinde olabilecek yönetmenleri aramızda görmekten onur duyarız. Onun için bu yıl festivalimizi “FİLMİNİ AL DA GEL” şiarıyla düzenleyeceğiz. Gelemeyen yönetmenlerin en azından filmini gönderip bu dayanışmaya ses vermelerini umuyoruz.

FilmAmed Belgesel Film Festivali

 

Son başvuru tarihi: 1 Mayıs 2018

Filmler şu adrese gönderilebilir: [email protected]

Diclekent villaları. 257 sok. No:10 Kayapınar/Diyarbakır/ Pale Huner

İletişim: 05446331578