Ana SayfaYaşamDünya KültürleriFinlandiya okullardan tüm dersleri kaldıran ilk ülke olacak

Finlandiya okullardan tüm dersleri kaldıran ilk ülke olacak

-

Finlandiya’nın eğitim sistemi dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden biri olarak görülür. Uluslararası standartlarda her zaman ilk 10’dadır. Ancak Finlandiya bu şöhretle yetinmemeye ve okul sistemlerinde gerçek bir devrim yapmaya karar verdi. Fin yetkililer okul ders konularını müfredattan kaldırmak istiyor. Artık hiç fizik, matematik, edebiyat, tarih ya da coğrafya dersi olmayacak.

Helsinki eğitim bölümü başkanı Marjo Kyllonen değişiklikleri, “1900’lerin başında yararlı olan eski yöntemlerle eğitim yapılan okullar var, ama ihtiyaçlar değişti, 21. yüzyıla uygun bir şeye ihtiyaç duyuyoruz” şeklinde açıkladı.

Ayrı ayrı dersler yerine, öğrenciler branşlar-arası bir formatta olay ve olgulara çalışacaklar. Örneğin İkinci Dünya Savaşı tarih, coğrafya ve matematik açısından incelenecek. “Bir kafede çalışma” dersi alarak öğrenciler İngilizce, ekonomi ve iletişim becerilerinde bilgi kaynağının tamamını edinecekler. Bu sistem 16 yaşındaki son sınıf öğrencilerine uygulanacak.

Genel fikir öğrencilerin gelecekteki amaçlarını ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak, çalışmak istedikleri konu ya da olayı seçmeleri gerektiği yönünde. Bu şekilde, hiçbir öğrenci fizik ya da kimyadaki konuların tamamını sürekli “Bu benim ne işime yarayacak?” diye düşünerek bitirmek zorunda olmayacak.

Öğretmen-öğrenci iletişimindeki geleneksel format da değişecek. Öğrenciler artık okul sıralarında oturup bir soruyu cevaplamaları için isimlerinin söylenmesini endişeyle beklemeyecekler. Bunun yerine, sorunları tartışmak için küçük gruplar halinde birlikte çalışacaklar.

Finlandiya eğitim sistemi ortak çalışmayı teşvik ediyor ve bu yüzden bu değişim öğretmenleri de etkileyecek. Bu okul reformu farklı branş öğretmenlerinin de büyük oranda birlikte çalışmasını gerektirecek. Helsinki’deki öğretmenlerin yaklaşık yüzde 70’i bilgi sunmak için, yeni sistemle uyumlu olarak ön çalışmalara başladılar bile ve bu işin sonunda ücretlerinde artış olacak. Değişikliklerin 2020 yılından önce tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Bright Side

SON YAZILAR

Antik dönemde denizlerin kırmızı olduğunu biliyor muydunuz?

Hayal ya, demem o ki, zaman yolculuğu yapıp antik dönemde yaşayan birisiyle karşılasanız size denizlerin kıpkırmızı rengi olduğunu söyleyecekti. Renkleri ve renklerin tarihini hiç araştırdınız mı? Biraz...

A unique visual feast from the depths of Hindu mythology: Holifest

HoliFest, a colorful and vibrant celebration, is observed annually in India during the month of March. Rooted in Hindu mythology, this event is based on...

Hindu mitolojisinin derinlerinden eşsiz bir görsel şölen: Holifest

Holifest, Hindistan'da her yıl Mart ayında kutlanan renkli ve coşkulu bir festivaldir. Hindu mitolojisinin derinliğine işaret eden bu etkinlik, iki farklı hikayeye dayanır. Festivaldeki renkler,...

Viyana kafeleri ve Osmanlı’dan Viyana’ya giden kahve

Temmuz ayında kendimize bir güzellik yaptık. Bu güzelliğin içinde kısa bir Viyana gezisi de vardı. Gideceğimiz yerlere dair bilgi edinmek için web sayfalarında gezinirken Viyana...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol