Okuma süresi: < 1 dakika

Finlandiya’nın eğitim sistemi dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden biri olarak görülür. Uluslararası standartlarda her zaman ilk 10’dadır. Ancak Finlandiya bu şöhretle yetinmemeye ve okul sistemlerinde gerçek bir devrim yapmaya karar verdi. Fin yetkililer okul ders konularını müfredattan kaldırmak istiyor. Artık hiç fizik, matematik, edebiyat, tarih ya da coğrafya dersi olmayacak.

Helsinki eğitim bölümü başkanı Marjo Kyllonen değişiklikleri, “1900’lerin başında yararlı olan eski yöntemlerle eğitim yapılan okullar var, ama ihtiyaçlar değişti, 21. yüzyıla uygun bir şeye ihtiyaç duyuyoruz” şeklinde açıkladı.

Ayrı ayrı dersler yerine, öğrenciler branşlar-arası bir formatta olay ve olgulara çalışacaklar. Örneğin İkinci Dünya Savaşı tarih, coğrafya ve matematik açısından incelenecek. “Bir kafede çalışma” dersi alarak öğrenciler İngilizce, ekonomi ve iletişim becerilerinde bilgi kaynağının tamamını edinecekler. Bu sistem 16 yaşındaki son sınıf öğrencilerine uygulanacak.

Genel fikir öğrencilerin gelecekteki amaçlarını ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak, çalışmak istedikleri konu ya da olayı seçmeleri gerektiği yönünde. Bu şekilde, hiçbir öğrenci fizik ya da kimyadaki konuların tamamını sürekli “Bu benim ne işime yarayacak?” diye düşünerek bitirmek zorunda olmayacak.

Öğretmen-öğrenci iletişimindeki geleneksel format da değişecek. Öğrenciler artık okul sıralarında oturup bir soruyu cevaplamaları için isimlerinin söylenmesini endişeyle beklemeyecekler. Bunun yerine, sorunları tartışmak için küçük gruplar halinde birlikte çalışacaklar.

Finlandiya eğitim sistemi ortak çalışmayı teşvik ediyor ve bu yüzden bu değişim öğretmenleri de etkileyecek. Bu okul reformu farklı branş öğretmenlerinin de büyük oranda birlikte çalışmasını gerektirecek. Helsinki’deki öğretmenlerin yaklaşık yüzde 70’i bilgi sunmak için, yeni sistemle uyumlu olarak ön çalışmalara başladılar bile ve bu işin sonunda ücretlerinde artış olacak. Değişikliklerin 2020 yılından önce tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Bright Side