Okuma süresi: 2 dakika

Fırtına İnisiyatifi, Orman ve Su İşleri Bakanı’nın 10 Aralık tarihinde TRT’de “Yeşil Yol” ile ilgili yaptığı açıklamaya yönelik bir kamuoyu ve basın açıklaması yaptı. İnisiyatif, Bakan’ın açıklamasında yer alan “Yeşil Yol üzerinden doğanın paraya dönüştürülme çabası”na dair ifadelerin kesinlikle kabul edilemeyeceğinin altını çizerek mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.

Bu bilgilendirmede, Bakan’ın değindiği “Yeşil Yol”un çevresine inşa edilecek lüks oteller” ile yöre halkının yaşam alanlarından uzaklaştırılacağı ve doğa alanlarının ranta açılacağı vurgulandı.

Yeşil Yol Ahmet Davutoğlu

Bakan’ın açıklamasında bahsettiği “kaçak yapıların” aslında 150-200 yıllık yayla evleri olduğunu ve bu evlerin onarım işlerinin 17 yıldır bir türlü tamamlanamayan koruma amaçlı imar planı sebebiyle ya doğal sit alanına ya da 1990 tarihli Mera Kanunu’na göre mera alanı sayılan meraya tecavüz davalarına konu olduğuna değinildi. Bilgilendirmenin devamında ise, Bakan’ın üzerine basa basa söylediği bu kaçaklık durumunun, idarenin 17 yıldır tamamlamadığı planın ve cumhuriyet öncesinden beri var olan yayla yerleşiminin mera içine oturtulması yaklaşımından kaynaklandığı yer aldı.

yol-ihalesine-izin-verme-yesil-yol-a-dur-de-52454-5

Fırtına İnisiyatifi, “Bizler ne vadimizden, ne yaylalarımızdan, ne de bize emanet doğal ve kültürel miras alanlarımızdan vazgeçeriz. Fırtına Vadisi’nin doğal kültürel tüm değerlerini bu gün olduğu gibi bundan sonra da tüm gücümüzle savunmaya devam edeceğiz” diyerek bu mücadeleyi asla bırakmayacaklarını tekrar belirtti.

Fırtına İnisiyatifinin basın ve kamuoyu açıklamasının tam metnine ulaşmak için lütfen tıklayın

Orman ve Su İşleri Bakanı’nın metinde bahsi geçen açıklamasına ulaşmak için lütfen tıklayın.