Okuma süresi: < 1 dakika

Bugün 18 Aralık. Uluslararası Göçmenler Günü. Bugün dünyada her yedi insandan biri göçmen. Bugün dünyada 230 milyondan fazla insan doğduğu ülke dışında yaşıyor. Bugün dünyada İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en geniş çaplı insan hareketi yaşanıyor… Peki ya sen bir gün göç etmek zorunda kalırsan?

Bir gün göç etmek zorunda kalırsam hiçbir “B planı”m yok. Olsa da işe yaramayacağını biliyorum. Kötü koşullardan kendinizi, ailenizi, sevdiklerinizi korumak için bir yaşam umuduyla çıktığınız o yol sizi daha kötü koşullara sürükleyebilir, yaşatabilir, öldürebilir, mutlu veya mutsuz edebilir. Bunu kestirebilmeniz neredeyse mümkün değildir.

Göçmen Dayanışma Ağı- Ankara, göçmenlere dikkat çekmek için bir video hazırladı. Göçmenlerin yaşadığı sorunlarla empati kurabilir misiniz bilmiyorum ama bir denemenizi öneriyorum. Birgün hepimiz göçmen olma ihtimali içindeyiz. Empati kurmak birçok hayatı hatta hayatınızı da değiştirebilir. Savaşa alkış tutmamanın önemini, birine değer verirken onun cinsiyeti, ırkı, dini, dili, rengi değil; bir “yaşayan”, bir “insan” olduğunu kavramanın gerekliliğini anlamak zorundayız.

Dayanışma hayat kurtarır. Savaşsa hayatları karartır. Savaşa alkış tutmayın. Bir gün göçmen olabileceğinizi unutmayın.