Günlük hayatımızda sıkça karşı karşıya kaldığımız flört şiddeti ve/veya ilişki içi şiddetin ne olduğunu, ne gibi kalıplaşmış toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinden kaynaklandığını ve yalnızca benim, senin, onun tarafından değil, çoğu kadın tarafından deneyimlendiğini artık biliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği göstergelerinde düşük performansından ödün vermeyen ülkemizde – Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın 2014 verilerine göre üye ülkeler arasında 72. sıradaydık (Yaşasın!) – flört şiddeti kadınların karşılaştığı sayıca çok ve önemli sorunlardan bir tanesi. Türkiye’deki ilişki profili kadınların, tatmin olmadıkları ve şiddete maruz kaldıkları ilişkilerine bile toplumsal baskılardan dolayı devam ettiklerini gösteriyor. Peki ilişkinin hangi aşamasında olursa olsun ortaya çıkabilecek olan bu sorunu nasıl engelleyebiliriz? İlişki içerisinde olduğumuz kişi üzerimizde fiziksel, cinsel, sosyal ve/veya psikolojik bir kontrol sağlamaya çalıştığında ne yapabiliriz?

  1. Birincisi ve belki de en önemlisi şu: bilin ki bir kere yaşanan flört şiddeti tekrar yaşanabilir. “bir daha olmayacak”, “bir anlık sinirime hakim olamadım”, “ben değiştim, eskisi gibi değilim” gibi bahanelerle ötelenen flört şiddeti, tekrarlanabilir. Bilinçlenme konusunda on adım geriden gelen partnere lafınızı anlatmak için uğraşlarınız boşa çıkıyorsa, o ilişkiyi uzatmak yalnızca size daha fazla fiziksel / cinsel / psikolojik zarar vermeye devam edecektir. “dur” demeyi bilin.
  1. Dil kullanımının önemini partnerinize hatırlatın. Kadın üzerinde hakimiyet kurmayı çağrıştıran her türlü ifadeden kaçınması gerektiğini açıkça belirtin. Kendi deneyimlerimizde veya etrafımızda sık sık duyduğumuz, tehdit niteliği taşıyan, “istediklerim olmazsa başkasına giderim”, “eski sevgilinle görüşürsen ilişkimiz biter” gibi çeşitlilikte sınır tanımayan ifadeleri kullandığı an, bunun ne derece baskı yarattığını partnerinize anlatın. Tehdit edilecek, komut verilecek birer nesne olmadığımızın farkındaysak bunu doğru bir dille partnerimize de anlatmalıyız!
  1. Eşitlikçi bir ilişkinin temellerini kurmak için, ilişki içerisinde kurallar ve sorumluluklar belirleyin. Partnerinizde gözlemlediğiniz, size rahatsızlık veren durumları ilişkinin ilerlemesine izin vermeden, geç olmadan paylaşın. Örneğin beraber olduğunuz ortamlarda sizi küçük düşürecek davranışlar sergilemeye meyilliyse, öfkesine sahip çıkamayan fevri bir kişiliğe sahipse, ona bu öfkenin sağlıksız olduğunu ve bu gibi davranışlar sergilememesi gerektiğini anlatın. Gerekirse yardım alabileceği bir kuruma ulaşmasını sağlayın. Durumda bir iyileşme olduğunu düşünmüyorsanız birinci maddemize geri dönelim, ilişkiye devam etmeye çabalamayın!
  1. En en en önemli nokta ise, kendinizi sorumlu tutmayın. Flört şiddeti gizli bir tehlike gibidir. Bazen farkına bile varmadığınız, adlandıramadığınız küçük problemler ile kendini gösterebilir. Üzerinizde kontrol sağlamaya çalışan partnerinizin sizi suçlu hissettirmesine izin vermeyin.
  1. Kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele konusunda destek almaya ihtiyacınız olduğunu hissederseniz, kadın örgütlerine, polis ve jandarma birimlerine, alo 183 hattına ve devletin sağladığı diğer hizmetlere başvuru yapabilirsiniz. Kadına destek sağlayan birimlerin detaylı bilgilerine şuradan ulaşabilirsiniz.

Dayanışmayla kalın.

“40tilki blog için bizle yazısını paylaşan Hilal Tekmen’e teşekkür ederiz.”

Alıntı: 40Tilki Kadın İnisiyatifi