Okuma süresi: 2 dakika

California’da yeni bir siyah tarantula türü keşfedildi. Folsom cezaevi yakınlarında yaşayan örümceğe “Aphonopelma johnnycashi” ismi verildi. Folsom cezaevindeki mahkumlara Johnny Cash, 1968 yılında konser vermiş ve At Folsom Prison albümünü kaydetmişti.

Florida Doğa Tarihi Müzesi’nde çalışan Chris Hamilton’a göre Aphonopelma johnnycashi adı verilen örümcek, batı Sierra Nevada dağlarında ve bu dağların çevresinde bulunan 14 yeni tarantula türünden biri oldu.

Vücudunda Johnny Cash dövmesi bulunan Biyolog Chris Hamilton, bu türün erkeklerinin daha koyu siyah olduğunu ifade etti. Bunun üzerine Dangerous Minds, durumun Man in Black‘in kendisi için ne kadar uygun olduğunu yazmaktan geri kalmadı. Biyolog Hamilton ayrıca, Cash’in sekiz bacaklı adaşının gen yapısı incelenince benzersiz, eşsiz bir tür olduğunun belirlendiğini söyledi.

tanantula jony
Johhny Cash ile sekiz bacaklı adaşı “Aphonopelma johnnycashi”

ZooKeys adlı derginin haberine göre, biyologlar Aphonopelma cinsinden tarantulaların türlerini mercek altına almıştı. Öncesinde bu cins tarantulalardan 50’nin üzerinde bulunduğu düşünülüyordu. Ancak Alabama eyaletindeki Auburn Üniversitesi’nde yaptığı doktora çalışmaları sırasında tarantulaları dikkatle inceleyen Chris Hamilton, bu türlerin sayısını 29’a indirdi ve ilaveten, daha öncesinden bilinmeyen 14 yeni tarantula türünü de tanımladı. Hamilton’a göre, Kaliforniya’da bulunan “Aphonopelma johnnycashi”, diğer tarantula türlerine benzediği için daha öncesinden fark edilememişti.

tarantula
California’da, Sacramento yakınlarında, keşfedilen “Aphonopelma johnnycashi”. Bu yeni türün yetişkin erkeklerinin neredeyse tamamı siyah renkte.

Kaynak: Dangerous Minds, BBC