Ana SayfaEkolojiEnerjiFpso Kuito'nun sökülme işlemi başladı

Fpso Kuito’nun sökülme işlemi başladı

-

Radyoaktif madde taşıdığı iddiaları ile akılları karıştıran ‘Fpso Kuito’ sökülmeye başlandı. Gemi tamamen sökülünceye kadar belirli aralıklarda yapılacak zorunlu denetimlere tabi.

Angola açıklarında uzun yıllar ham petrol işleyen ve ekonomik ömrünü tamamlamasının ardından geri dönüşüme kazandırılmak için İzmir’in Aliağa İlçesi’ne getirilen, ancak radyoaktif madde taşıdığı iddiaları üzerine denetimlere tabi tutulan ‘Fpso Kuito‘ isimli yüzer petrol ürünü depolama gemisinin temiz olduğu ‘tescillenince‘ söküm işlemlerine başlandı.

Geminin radyoaktif olmadığı belgelendi; fakat bir muamma içerdiği de kesin. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, haftalar öncesinden ‘bu zehir yüklü geminin ülkeye yaklaştırılmaması gerektiğini’ söylemişti. Ayrıca pek çok uzman da radyoaktif madde ölçümünün yapılması gerektiği gibi yapılmadığının altını çizmişti.

Baran Bozoğlu 2
Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, haftalar öncesinden ‘bu zehir yüklü geminin ülkeye yaklaştırılmaması gerektiğini’ söylemişti. Ayrıca pek çok uzman da radyoaktif madde ölçümünün yapılması gerektiği gibi yapılmadığının altını çizmişti.

Sonuç olarak, gemi söküm işlemleri başlıyor. Aliağa gemi geri dönüşüm tesislerinde söküm işlemlerine başlanan 350 metre boyunda, 53 metre genişliğindeki Fpso Kuito isimli gemi; 150 personel ile yaklaşık 1 yıl sürecek olan söküm işlemleri sırasında düzenli olarak denetlenecek.

Söküm sürecindeki her aşaması gözlem altında olacak olan geminin sökümüne başlandığı andan itibaren yapılan ölçüm işlemlerinin günlük olarak raporlanacağı ve tespit edilen analizlerin düzenli olarak ilgili kurumlara iletileceği belirtiliyor.

Fpso Kuito 1
Sonuç olarak, gemi söküm işlemleri başlıyor. Aliağa gemi geri dönüşüm tesislerinde söküm işlemlerine başlanan 350 metre boyunda, 53 metre genişliğindeki Fpso Kuito isimli gemi; 150 personel ile yaklaşık 1 yıl sürecek olan söküm işlemleri sırasında düzenli olarak denetlenecek. (Görsel Kaynağı: www.denizhaber.com)

‘Türkiye’nin Çernobil’i olmasın’ denilen gemi; 1979 yılında Amerika’da inşa edildi. 7391185 IMO numaralı Kuito FPSO adlı gemi, 1999 yılında modifiye edildi. Günlük 100 bin varil ham petrol işleme ve 1.4 milyon varil depolama kapasitesine sahip gemi, 2000 yılından bu yana Angola açıklarında ham petrol işlemek üzere kullanılıyordu.

Fpso Kuito isimli geminin geri dönüşümünü gerçekleştiren firma, 36 yaşındaki dev gemiden 46 bin ton hurda çelik elde etmeyi hedefliyor.

SON YAZILAR

AKP ve MHP bu sefer de Eskişehir’deki hayvanlara saldırı hazırlığında

AKP ve MHP Türkiye'nin doğasından öyle nefret ediyor ki hiçbir yerde yeşil, orman, hayvan görmek istemiyorlar. Ağacı odun, hayvanı et ya da zevk malzemesi olarak...

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Tebrikler Başkan! Çağın %5 Gerisinde Kaldınız

Adalar'da 81 At Katledildi Adalar’da fayton zulmü bitmek bilmiyor. AKP’li belediyecilerin belirli aralıklarla söz verip rant için sonlandırmadığı atlı faytonculuk yıllardır Adalıları, hayvan hakları savunucularını ve...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol