Ana SayfaKültür & SanatFotoğrafFrida Kahlo'nun 50 yıldır kilitli olan gardırobu açıldı

Frida Kahlo’nun 50 yıldır kilitli olan gardırobu açıldı

-

1925 yılında meydana gelen otobüs kazası ile hayatı değişen Frida Kahlo‘nun çektiği acıları hemen hemen bütün resimlerinde açık bir şekilde görebiliyoruz.

Binmiş olduğu otobüs ile tramvayın çarpışması ardından bir dizi rahatsızlık, hayatı boyunca Kahlo’nun peşini bırakmadı: Bir kırık omurga, bir kırık köprücük kemiği, birkaç kırık kaburga kemiği, bir kırık leğen, sağ bacakta 11 çatlak, ezilmiş ve yerinden çıkmış sağ ayak, bir çıkık omuz; bir demir çubuk karnını ve rahmini deldi.

Hayatı doktorlar ve hastanelerde geçse de omurgası ve sağ bacağındaki acıları dinmedi. 32 kez ameliyat edildi ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı daha sonra kangren yüzünden kesildi.

Kıyafetleri onun yenilmez bir ifadesi…

Kırılgan vücudunu ve acılarını, sadece resimleri değil, aynı zamanda onun gardırobu da kaçınılmaz şekilde bazı şeyler anlatıyordu. Kıyafetleri onun yenilmez bir ifadesiydi. Hoşnut, bağımsız ve yaratıcı bir hayat yaşamak için kararlıydı. Böylece kendine korse ve etek gibi kıyafetler veya şekilsiz, asimetrik bacakları için protez bacak ve bot tasarladı. Alt bedenini gizlemek için geleneksel uzun Tehuana elbiseleri giyiyordu. Kahlo, kendi vücut alçısını da boyadı. Yaptığı boyalardan biri de komünizmin simgesi orak ve çekiçti.

Frida Kahlo kaza

tehuana_dress_Frida Kahlo1954’te Kahlo’nun ölümünden sonra kocası Diego Rivera, Kahlo’nun eşyalarını Meksika’daki evlerinde bir banyoya kilitledi. Rivera, Kahlo’nun ölümünden 15 yıl sonraya kadar eşyaların kilitli kalmasında ısrar etti. Oda, fotoğrafçı Ishiuchi Miyako’in samimi isteği ile izin alınana kadar, yani 2004’e kadar açılmadı.

Fotoğraflar, Londra’daki Michael Hoppen Galerisi’nde 14 Mayıs’tan 12 Haziran’a kadar sergilenecek.

mustard_skirt_29183131

Frida Kahlo elbise, sergi

green_silk_lace_skirt Frida Kahlo elbise, sergi

makeup_compact_Frida Kahlo elbise, sergi

body_cast_Frida Kahlo elbise, sergi

prosthetic_leg_with_boot_Frida Kahlo elbise, sergi

nail_polish_Frida Kahlo elbise, sergi

glasses_Frida Kahlo elbise, sergi

fringed_boots_Frida Kahlo elbise, sergi

corset_Frida Kahlo elbise, sergi

Kaynak: Dangerous Minds

SON YAZILAR

Röportaj: Jonas Bendiksen – The Book of Veles

“Magnum Photos ajansının fotoğrafçısı Jonas Bendiksen ile en son projesi olan ‘The Book of Veles’ hakkında kısa ama öz, bir o kadar da düşündürücü bir...

Bazı kentler, fotoğraf, kadınlar ve yolculuk

2013 yılında fotoğrafa olan tutkum beni uzun bir yolculuğa sürekledi. Güney Kurtalan Ekspresi'yle Diyarbakır'a gittim. Kıştı ve sırt çantamın içinde bilgisayarımı bile taşıyordum. Önce Ankara'da...

Burcu Aksoy’dan eşsiz zihin durumlarının oluşturduğu görüntüler

Disiplinlerarası sanatçı Burcu Aksoy'un ‘00:03’ isimli kişisel fotoğraf sergisi 19 Şubat’ta Artcrowdistanbul Online Galeri’de açıldı. Kontrollü normalleşme döneminin başladığı bugünlerde sanata erişimimiz ise genelde çevrimiçi devam...

Magnum’ın Karar Anı

Çeviri: Cenk Mirat Pekcanattı #MeToo hareketinin gazeteciliği kökünden dönüştürmesinin ardından geçen yaklaşık 3 yıllık süreçte, dünyanın en prestijli fotoğraf ajansı olan Magnum Photos kendini sürekli bir sektör...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol