İnsanlığa inancınızı yenileyecek bu hikâye Fukuşima’dan, Naoto Matsumura’dan! Hani birkaç yıl önce deprem ve tsunami, sonra nükleer sızıntı ile yüzlerce kişinin hayatına mal olan aslında cennet köşesi gibi olup bir anda cehenneme dönüşmüş o Japon vilayetinden.

Naoto Matsumura, nükleer, fukuşima

Bu yıkıcı felaketten büyük ölçüde zarar gören başka bir nüfus daha var; radyoaktif kirliliği olan yasak bölgede bırakılan hayvanlar. Ne var ki kocaman yürekli bir adam onları unutmadı. Naoto Matsumura dört bacaklı felaketzede dostlarımızın bakımı için bölgeye geri dönen 55 yaşında eski bir inşaat işcisi. İnsanlar, hükümetin ilan ettiği 20 kilometrelik yasak bölgeyi boşaltma telaşına girmişken; Matsumura insanların geride bıraktığı hayvanları beslemek için geri dönüyor. Dört yıl boyunca her gün çocukları gibi bu canları besliyor.

Günlük maruz kaldığı radyasyonun farkında, ancak bu yüzden endişelenmeyi reddettiğini söylüyor. Önlemini alıyor; ne var ki bu önlem sadece bölgeye ithal edilen yiyecekleri yemesiyle sınırlı. Bu davranışı için dünyadan minnet ve sevgi mesajları aldığını söylüyor. Matsumura’nın bir de çocuğu var, bu da yaptığı şeyin önemini bir kat daha arttırıyor.

İyi ki varsın Naoto Matsumura…

Naoto Matsumura, nükleer, fukuşima 3

Naoto Matsumura, nükleer, fukuşima 2

Naoto Matsumura, nükleer, fukuşima 4

naoaki-lenfant-miracle-fukushima-000000513

fukushima-radioactive-disaster-abandoned-animal-guardian-naoto-matsumura-16