Vegan ve vejetaryen Hacettepeliler müjde! Hacettepe Üniversitesi Yemekhane’sinde ana yemeğe alternatif olacak vegan/vejetaryen yemekler 8 Haziran Pazartesi günü servis edilmeye başlanıyor.

Hacettepeli vegan ve vejetaryenler olarak yıllardır mücadelesini verdiğimiz; uğruna imza kampanyaları başlatıp, anketlere ısrarla vegan ve vejetaryenler için yemek çıkarılması gerektiğini yılmadan usanmadan yazdığımız, çektiğimiz sıkıntıyı belirtmediğimiz mecra bırakmadığımız taleplerimiz sonunda yerine getirildi.

Bu yıl başlatılan lunch box uygulamasısının vejetaryenlere yönelik olduğu söylenmişti. Lakin verilen pakette bir gün konserve pilaki, barbunya ya da ton balığı; ertesi gün de peynirli sandviçin oluşunun hem beslenme hem sağlık açısından faydasızlığının yanında doyurucu da olmayışı bizi memnun etmemişti. Yemekhanedeki ana yemeğin her zaman etli çıkması bizleri yeterli beslenememeye ya da okul içerisindeki kafelerde zaten zorla yettirdiğimiz harçlıklarımızla gereğinden fazla paralar verip etsiz yemekler yemeye itiyordu. Bu durum için başlatılan imza kampanyaları bize kötü haber eder olmuş, görüşülen yerlerden hep negatif yanıtlar almıştık.

Vegan Gıda

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden gelen iyi haberden sonra, artık Hacettepe Üniversitesi’nde de sunulan vegan/vejetaryen yemekhane menüsü, bu konudaki umudumuzu artırdı. Diliyoruz ki her üniversite yönetimi bu konuda duyarlı olup aynı adımı atar.

Etli ana yemeğe alternetif olarak aynı yemeğin etsizinin de bulunduğu listede vejetaryen yemeklerin yanında verilen hamurişleri ya da tatlıların da vegan olmasını diler, duyarlılığından dolayı Hacettepe Üniversitesi yönetimine teşekkür ederiz!

Hacettepe Üniversitesi Yemekhane Menüsü’nü incelemek için buradan buyrun.