Okuma süresi: 2 dakika

Gaia Dergi 8’inci sayısının dosya konusunda sürdürülebilirliğin içinde mimarlığın önemini, ilkelerini ve yöntemlerini inceliyor. Yaşamın devamlılığı için, doğayla değil doğaya karşı olanlarla mücadele etmemiz gerektiğini vurgulayan Sevcan Karadağ, son sözü doğaya bırakıyor.

Grev, eylem, anma alanlarında gördüğümüz Praksis Müzik Kolektifi ile yaptığımız söyleşide biraz notaların direnişinden, müzikten ve tabii ki kervandan bahsettik. Güzel şarkılarından dem vurduk, hatta sizin için seçtiğimizi iki şarkıyı da araya serpiştirdik.

Kadir M. Ersoy bu ay barınma sorununun en muhtemel çözümü olan işgal evlerini konu edindi. “İçinde yaşamadığın ev nasıl senin olabilir ki?” Belki mülkiyet duygularımıza yeni bir soluk gelir ne dersiniz?

Yeşim Özbirinci Türkiye’deki ekoköylerden bahsettiği yazısında bu coğrafyada ulaşabileceğimiz ekoköyleri, ekolojik yerleşkeleri ve özelliklerini sıraladı. Özendiniz değil mi? Tek seçenek şehrin grisindeki beton binalar değil…

gaia dergi 8. sayı ekofeminizm
Kumandan Ramona ve Zapatista kadınlarını betimleyen çizim. Çizim: Sylvia Marcos, Gaia Dergi 8. Sayı

Futbolun içinde dönen pislikler bir yana, başka bir futbol mümkün diyen Mete Gürkan, bazı yeşil saha örnekleri, yeşil sahaların gerçekten yeşil olabileceğini, taraftar gruplarını ve temiz enerjinin hayatının her alanına uygulanabilirliğini anlattı.

Ekofeminizme bir giriş yapan Gamzegül Kızılcık, Türkiye’de son yılların en büyük mücadelesini veren toplumsal kesimlerden biri olan Kürt kadınına değinirken ünlü ekofeminist yazar Vandana Shiva ile Alakır Nehri Kardeşliği’nden Elif Arığ ve onun sevimli kızı Cana Işık’a bir bölüm ayırdı.

En eski atamız olan Ida’ya değinen Ümit Ninova bizi arkeolojinin sularına bırakırken Sasun Bazaryan yazısında geçtiğimiz senelerde ziyaret ettiği Urfa’daki çocuklara yer verdi.

gaia dergi 8. sayı kafka
Çizim: Nicole Schulman, Gaia 8. Sayı

Kültür-Sanat bölümümüzde bu ay sosyoloji öğrencisi Hande Köse dışlanmanın ölümsüz yazarı Kafka’yı ele aldı. Dönüşüm’den mektuplara Kafka’yı okumak için bir sebebiniz daha var artık.

Gaia’nın bilim ve teknoloji yüzü Ruken Zilan, “suyunu çeken kaynaklar” konusunu incelerken yenilenebilir temiz enerjinin öneminden bahsetti. Sahi temiz enerji ne kadar da önemli değil mi?

Eda Serttürk mahalle kültüründen bahsederken bu ay son Gaia ayı olan Burak Avşar İnuit Mitolojisinden ve yine farklı projelere yelken açan Beril Tezel yazısında hayvan haklarına dönüyor yüzünü.

Kendin yap bölümümüzde bulabileceğiniz kedi-köpek evi yapımı, yeşil mutfağımızda karşınıza çıkacak protein yüklü kenevir sütü ile süper zeytinyağlı pırasanın yanında şahane yeşil kitap önerilerimiz de sizleri bekliyor.

Gaia Dergisürdürülebilir yaşam dergisi” şiarıyla çıktığı yolda desteklerinize muhtaç. Zira siz almazsanız, biz almazsak nasıl yaşar Gaia bazı yayın gruplarıyla aynı hayatta?

Dijital dergi alabilir, basılı dergiye abone olabilir veya tek tek edinebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Gaia Dergi’nin 8’inci sayısını satın almak istiyorsanız lütfen tıklayınız.